SON DAKİKA

“Hırsız, Katil Erdoğan” sloganına beraat

BirGün Ankara“Hırsız, Katil Erdoğan” sloganı attıkları gerekçesiyle “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” suçundan yargılanan Türk

Bu haber 20 Aralık 2017 - 14:13 'de eklendi.

BirGün Ankara

“Hırsız, Katil Erdoğan” sloganı attıkları gerekçesiyle “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” suçundan yargılanan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İzmir İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB İzmir İKK) Sözcüsü, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Melih Yalçın ve Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Üyesi Devrim Cem Erturan hakkında beraat kararı verildi.

TMMOB İzmir İKK tarafından, AKP’nin Torba Yasa hazırlığına tepki göstermek için 2015 yılında yapılan basın açıklaması sırasında, “Hırsız, katil Erdoğan” sloganı attıkları gerekçesiyle Yalçın ve Erturan “Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu”ndan dava açıldı.

İzmir 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren yargılamanın dokuzuncu duruşmasından savunma yapan iki isim, davaya konu basın açıklamasını meslek alanlarına yönelik saldırı anlamı taşıyan bir Torba Yasa’nın hazırlık çalışmalarına karşı gerçekleştirdiklerini ve söz konusu sloganı hakaret kastı ile atmadıklarını ifade etti.

“Sloganı icraatlerine karşı attık”

Yalçın ve Erturan, “Hırsız, katil Erdoğan” sloganını, Cumhurbaşkanı’nın söylem ve icraatlerine karşı politik eleştiri amacıyla attıklarını ifade etti. İki isim ayrıca, eylemlerinin Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) içtihatlarında geçen “ifade özgürlüğü” bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan İzmir 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi heyeti, TMMOB İzmir İKK Sözcüsü, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Melih Yalçın ve Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Üyesi Devrim Cem Erturan hakkında beraat kararı verdi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!