SON DAKİKA

HDP’de Demirtaş’tan sonrası tartışılıyor

HDP’de Selahattin Demirtaş’ın bırakmak istediği Eş Genel Başkanlık görevine gelmesi olası isimler konuşulmaya başlandı. Eş

Bu haber 04 Ocak 2018 - 12:16 'de eklendi.

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutulduğu Edirne Cezaevi’nden partisine Eş Genel Başkanlık görevini bırakmak istediğine ilişkin bir mektup gönderdi. Bugün Diyarbakır’da Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay’ın okuyacağı mektupta Demirtaş, cezaevinde bulunması dolayısıyla partisinin “elini rahatlatmak” ve “daha rahat çalışma yapmasını sağlamak” için görevi bıraktığını duyuracak.

İki isim öne çıktı

Hafta başında partinin yetkili organlarına gönderilen bu mektup, MYK üyelerinin ve milletvekillerinin katılacağı basın toplantısında duyurulacak. Mektubun parti organlarına ulaşmasının ardından HDP’de Demirtaş’ın yerine geçecek isim de tartışılmaya başlandı.

Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın yerine geçmesi olası isimler olarak Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Diyarbakır eski Belediye Başkanı, Urfa Milletvekili Osman Baydemir’in isimleri öne çıktı. Cezaevinde bulunduğu için Grup Başkanvekilliğini Ahmet Yıldırım’a devreden İdris Baluken’in ismi de Eş Genel Başkan adayları arasında geçiyor. Ancak Baluken’in tahliyesinin mümkün görünmediği düşüncesiyle bu olasılığın zayıf olduğu ifade ediliyor.

“Kemalbay da bırakıyor” iddiası

Selahattin Demirtaş’ın Eş Genel Başkanlığa yeniden aday olmayacağını parti yönetimine iletilmesinin ardından Figen Yüksekdağ’ın yerine seçilen Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay’ın da görevi bırakacağı öne sürüldü. Kemalbay’ın yerine geçmesi planlanan ismin ise henüz netleşmediği öğrenildi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!