SON DAKİKA

‘Hamaseti bırakın, BM kararına bakın’

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma karar almasının Ankara siyasetindeki yankıları sürüyor. AKP hükümetini Kudüs

Bu haber 19 Aralık 2017 - 10:36 'de eklendi.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma karar almasının Ankara siyasetindeki yankıları sürüyor. AKP hükümetini Kudüs konusunda daha samimi davranmaya çağıran CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ‘Barış İçin Birlik’ kararına dikkat çekti ve “Hamaset yerine bu yolu deneyin” ifadelerini kullandı.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Yılmaz, Filistin tarafının ABD’nin kararını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin gündemine getirmek istediğine dikkat çekerek, “Amerika Birleşik Devletleri bu kararı veto edecektir” uyarısı yaptı.

‘Karar almanın yegâne yolu’
Yılmaz, bunun ardından izlenmesi gereken yolu ise şöyle açıkladı; “1950 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun almış olduğu bir karar var. Bu kararın adı Barış İçin Birlik Kararı. Bu kararda, ‘Güvenlik Konseyi üyeleri arasında oy birliği sağlanamaması halinde Genel Kurul bu işe el atar; BM Güvenlik Konseyi’nin daimi ile geçici üyeleri dahil olmak üzere 15 üyesinin yarıdan bir fazlasının desteği ile (yedi üye) konu BM Genel Kurulu’nun gündemine getirilir ve orada oylanır’ deniliyor. Bu yol, BM Güvenlik Konseyi’nde oy birliği ile alınan kararlarda tıkanma, uluslararası barış ve istikrara yönelik ciddi tehdit olması halinde, BM Güvenlik Konseyi’nin etrafından dolanıp bir karar alabilmenin yegâne yoludur.”

İki kere kullanıldı
CHP’li Yılmaz bu kararın daha önce ABD askerlerinin Kore’ye yerleştirilmesi, sonra da Güney Kudüs’teki Cabal Ebu Ganim yerleşim yeri konusunda ABD’nin olabilecek vetosunu aşmak için kullanıldığını hatırlattı.

AKP’nin dış politikasında sıklıkla başvurduğu ‘hamaseti’ bırakması çağrısı yapan Öztürk Yılmaz, “Hükümete sesleniyoruz, hamaset yerine bu yolu deneyin. Yegâne meşru ve sonuç alınabilecek tek yol Barış İçin Birlik Kararı çerçevesinde takip edilecek yoldur. Bunu bir öneri olarak sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu: ABD’yi vazgeçirmek gerek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Bir, Amerika’yı bu kararından vazgeçirmemiz lazım; iki, Doğu Kudüs’ün başkenti olduğu bağımsız bir Filistin devletinin tanıtımı için yoğun çaba sarf etmemiz lazım” dedi.

***

İsrail’den ‘yeni kriz’ işareti

AKP kurmayları tarafından yapılan sert açıklamalara tepki gösteren İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Türkiye ile ilişkilerin gözden geçirilmesi gerektiğini savundu. Liberman “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son birkaç aydır İsrail’e karşı provokasyon yaratmak için her fırsatı kullanıyor. Türkiye ile ilişkilerimizde pek çok şeyi gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi. Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak boru hattını işaret eden Liberman “Boru hattının vanasını Erdoğan’ın ellerine bırakırsak büyük bir stratejik hata olur” ifadesini kullandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!