SON DAKİKA

‘Hak, hukuk ve adalet için mücadele edeceğiz’

Enis Berberoğlu’nu cezaevinde ziyaret eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Milletvekillerinin tutuklanması demokrasi ayıbıdır. Bu

Bu haber 02 Eylül 2017 - 13:30 'de eklendi. 84

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bayramın ilk gününde CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nu tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe Cezaevi’nde ziyaret etti. “Milletvekillerinin tutuklanmasını içimize sindiremiyor bir demokrasi ayıbı olarak görüyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “Bütün bunlara rağmen biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu ülkeye gerçek anlamda hakkın, hukukun ve adaletin gelmesi için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Esnafı ziyaret etti

Cezaevine gitmeden önce Büyükbakkalköy Mahallesi’nde bir kahvehaneye uğrayan Kılıçdaroğlu, burada yurttaşlarla bayramlaştı. Kılıçdaoğlu, “Bayramlar bizim tasada ve kıvançta beraber olduğumuz günlerdir. Bütün vatandaşlarımıza güzel, huzurlu bir bayram diliyorum. Umarım kavgalar olmaz, insanlar birbirlerini üzmezler. Türkiye’de herkesin huzur içinde bir bayram geçirmesini isterim” dedi. Esnafı da ziyaret eden Kılıçdaroğlu, ardından İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, milletvekilleri Mahmut Tanal, Bihlun Tamaylıgil, Onursal Adıgüzel ve Barış Yarkadaş ile birlikte Berberoğlu’nu ziyaret etmek için Maltepe Cezaevi’ne gitti.

Milli irade hapsediliyor

Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından cezaevi önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Enis Berberoğlu’nu ziyaret ettim. Morali yerinde, iyi. Üzüldüğüm nokta şu; hiçbir suçu olmayan bir kişinin adaletsiz bir şekilde hapise konulmasını emin olun sindiremiyorum. Enis Bey bir demokrasi mücadelesi yapıyor. Enis Bey seçilmiş bir milletvekili. Seçilen bir milletvekilinin hapse atılması milli iradenin hapse atılması demektir” dedi.

CHP Lideri şöyle devam etti; “Milletvekillerinin tutuklanmasını içimize sindiremiyor, bir demokrasi ayıbı olarak görüyoruz. Ama bütün bunlara rağmen biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu ülkeye gerçek anlamda hakkın, hukukun ve adaletin gelmesi için mücadele edeceğiz. Hiç kimse suçsuz yere tutuklanmasın, gözaltına alınmasın, mahkûm edilmesin. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını bunun için istiyoruz.”

Adalet yoksa can güvenliği yok

Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer bir ülkede yargı tarafsız ve bağımsız değilse, yargı belli makamlardan aldığı talimat ile karar veriyorsa o ülkede adalet yoktur o ülkede hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Can ve mal güvenliğinin teminatı bağımsız adalettir, yargıdır” ifadelerini kullandı. Bağımsız yargı vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, “Geldiğimiz nokta maalesef farklı bir tabloyu Türkiye’nin önüne koymuş durumda. Buradan ülkeyi yönetenlere seslenelim; yargının bağımsızlığı üzerine biz ne kadar titiz davranıyor ve söylemlerimizi dile getiriyorsak aynı duyarlılığı toplumun her kesiminin özellikle ülkeyi yönetenlerin de dikkate alması gerekir” diye konuştu.

Bir haberden hain çıkarmaya çalışıyorlar

Ziyaret sırasında Kılıçdaroğlu’nun Berberoğlu’na, “Tutukluluğunuz anayasaya da ilgili yasalara da aykırı. Türkiye’de siyasi baskıya boyun eğmeyecek hâkimlerin bu yanlışı en kısa sürede düzelteceğine inanıyorum” dediği öğrenildi. Heyetteki vekillerin de Adalet Kurultayı’na ilişkin bilgi verdiği belirtildi.

Berberoğlu’nun da görüşmede “Bir gazete haberinden casus ve hain çıkarmaya çalışıyorlar. Bunun hukuki hiçbir yanı yok” ifadesini kullandığı belirtildi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın