SON DAKİKA

Facebook, WhatsApp ve Instagram Neden Çöktü? İşte Nedeni…

Facebook, Instagram ve Whatsapp üzerinde yaşanan erişim sorununun şirketin alan adı sunucularını etkileyen bir değişiklik yapmasından kaynaklandığı öne sürüldü.

Bu haber 05 Ekim 2021 - 3:27 'de eklendi. Son Güncelleme5 Ekim 2021 - 03:38
Abone ol

Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan ağ izleme şirketi Kentik’in direktörü Doug Madory, Facebook’un pazartesi sabahı ağ yönlendirme bilgilerinde bir değişiklik yaptığının anlaşıldığını açıkladı.

”DNS SUNUCULARINI KULLANILAMAZ HALE GETİRDİ”

Kentik, bu değişikliğin alan adı sistemi sunucularını etkileyerek DNS sunucularını kullanılamaz hale getirdiğini ve şirketin hizmetlerine erişimi engellediğini söyledi.

SİBER SALDIRI ŞÜPHESİ

New York Times’ın (NYT) ismini vermek istemeyen şirket çalışanlarına dayandırdığı haberinde ise şirketin problemi henüz saptayamadığı ve bir siber saldırıdan şüphelenildiği kaydedildi.

Problemin Facebook’un şirket içi iletişimini de etkilediği ve çalışanların “Zoom” uygulaması üzerinden iletişim kurmaya çalıştığı bildirildi.

ÇALIŞANLAR OFİSLERİNE GİREMEDİ

Şirketin giriş kartlarının da çalışmadığı ve çalışanların ofislerine giremediği açıklandı.

İnternet sitelerindeki çökme sorununu bildiren “Down Detector” isimli internet sitesine göre Türkiye saatiyle 18.40’tan bu yana Facebook, Whatsapp ve Instagram’a dünya genelinde erişim sorunları yaşanıyor.

Söz konusu soruna ilişkin Facebook’un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” ifadesini kullanmıştı.

KRİTİK BİLGİLER…

Bağımsız araştırmacı gazeteci Brian Krebs, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Onaylandı: Sistemlere http://Facebook.com’un veya http://Instagram.com’un nasıl bulunacağını söyleyen DNS kayıtları bu sabah küresel yönlendirme tablolarından çekildi.” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kress sözlerini, “E-postanızın çalışmadığını, tüm dahili FB tabanlı araçlarınızın başarısız olduğunda ve şu anda Facebook’ta çalıştığınızı hayal edebiliyor musunuz?” ifadeleriyle sürdürerek Facebook’taki krize gönderme yaptı.

Krebs, ayrıntıların henüz açıklanmadığını belirttiği paylaşımında “Bu değişikliğin neden yapıldığını bilmiyoruz. Ters giden dahili, sistem çapında bir değişiklik veya güncellemenin sonucu olabilir.” vurgusunu yaptı.

Gazeteci, “Bu noktada, hepsi spekülasyon. Yalnızca Facebook DNS kayıtları üzerinde kontrol sahibi.” yorumunda bulundu.

Dünya genelinde sosyal medya kullanıcıları WhatsApp, Instagram ve Facebook’a erişemediklerini duyurmuş ve şirketler sorunun üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!