SON DAKİKA

Erdoğan’dan ‘dolaylı’ mesaj

KHK’lere yönelik doğrudan yorum yapmayan Erdoğan, bunun yerine darbe girişimine direnişin sembollerinden biri olarak sunulan

Bu haber 29 Aralık 2017 - 9:26 'de eklendi. 39

Afrika turundan döndükten sonra Türkiye’deki ilk resmi programında çok tartışılan KHK’lere dair açık bir yorumda bulunmayan Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan, darbe girişimine direnişin sembollerinden biri olarak sunulan Sabri Ünal’ı nasıl ‘ödüllendirdiklerini’ anlattı.

‘Meydan okudular’
TÜBİTAK Ödül Töreni’nde konuşan Erdoğan, 15 Temmuz gecesi iki tankın önüne atladığı belirtilen Sabri Ünal’ın yurtdışına gönderildiğini ve dil eğitimi aldığını söyledi.

Erdoğan, “Milletimiz 15 Temmuz gecesi İstiklal Marşı’nı sadece söylemekle kalmamış, bizzat yaşamıştır. Tankların, topların, F-16’ların karşısına dikilmiştir. Milyonlarca kardeşimiz istiklali için, silahlara meydan okumuştur. Hepimiz böyle bir milletin mensubu olmaktan daima gurur duyuyoruz. Rabbimize hamdediyoruz” dedi.

‘Bu gençlere inanıyorum’
Sözü Ünal’a getiren Erdoğan, şöyle devam etti; “15 Temmuz gecesi göğsünü namlulara siper eden, hele hele tankın altına kendini atacak kadar inançlı… Bir tankın altına atıyor, oradan çıkıyor ondan sonra gelen ikinci tankın altına da kendini atıyor ve oradan da kurtuluyor. Tabii ki yarası vesairesi oluyor. Bu genç, işte bu gençlerin yapamayacağı hiçbir şey yok. Ve ben bu gençlere inanıyorum. Ben bu genci yurtdışına gönderdim, dil yapıyor vesaire. İnşallah dönüp gelecek yazılımcı olarak devam edecek. Biz onların hizmetkârı olarak yeni nesli Türkiye’nin inşası ve ihyasında bu şekilde değerlendireceğiz.”

Gül ve Arınç’a: Hangi muğlaklık
Erdoğan, KHK’ler konusundaki sessizliğini Afrika gezisinden dönerken uçakta gazetecilere açıklama yaparak bozmuştu.
Düzenlemeyle ilgili eleştiride bulunan Abdullah Gül ve onun mesajını paylaşan Bülent Arınç’a mesaj veren Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı; “Bundan önce de bu ifadenin yer aldığı 4 ayrı KHK düzenlemesi yapıldı. Onların hiçbirine dair bugüne kadar kimse ses çıkarmadı. Şimdi bu son KHK’yi birileri köpürtmeye başladı. Oysa dediğim gibi, bu sadece 15 Temmuz’u kapsayan bir olaydır. Bunun dışında hiçbir şey söz konusu değil. Geçmiş Cumhurbaşkanımızın da bir muğlaklıktan bahsetmiş olması üzücüdür. Neye dayanarak siz böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz? Hangi madde sizi bu muğlaklığa itebiliyor? Bu üzücü olmuştur. Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweet’lerle [Bülent Arınç] süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir.”

***

‘Sevakin Adası Türkiye’ye tahsis edildi’

Erdoğan, ayrıca Sudan’a yaptığı resmi ziyarette Sevakin Adası’nın imarı için anlaşmayı sağlandığını belirtti. Erdoğan, “Bize burayı uzun yıllara sarih tahsis ederseniz bu adanın tamamını biz restore edelim. Ülkemden buraya ciddi manada bir turist akını olacağını göreceksiniz ve tarih yeniden ayağa kalkacaktır dedim. Sağolsun kabul ettiler. Bir de tabii orada ‘First Lady de araya girince o da kabul etti” ifadelerini kullandı. Eski Osmanlı adası olan Sevakin hakkında Erdoğan, “Biz Sevakin Adası’nı kendilerinden [Sudan Devlet Başkanı El Beşir] istedik. ‘Burayı bize tahsis edin’ dedik. Bunu kabul etti. Bunlar gerçeğe dönüşürse paket turizmde çok ciddi bir adım atılabilir. Türkiye’den umre ziyaretlerine Sevakin Adası üzerinden gitmek mümkün olur. Buraya kadar uçakla gelinip, oradan deniz yolu ile karşıya geçilir” demişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın