SON DAKİKA

Erdoğan, Albayrak ve Demirören Hakkında Suç Duyurusu

Ziraat Bankası ile Demirören Holding arasında kredi ilişkileri iddiaları hakkında Yıldırım Demirören, Tayyip Erdoğan, Berat Albayrak, Lütfi Elvan ve Ziraat Bankası Yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu haber 01 Kasım 2021 - 20:32 'de eklendi.
Abone ol

Medyanın gündeme getirdiği, Demirören Holding’in Ziraat Bankası’ndan çektiği 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediye karşılık ipotek ettirdiği İstanbul Göktürk Kemer Country’deki golf sahası arazilerinin, Ziraat Bankası tarafından eski sahibi Demirören’e 15 milyon liraya kiralandığı haberi üzerine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları harekete geçti.

HKP avukatları, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Ziraat Bankası Eski Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 2018-2021 yılları arasında görev yapan Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

HKP avukatları Demirören, Erdoğan, Albayrak, Elvan ve Ziraat Bankası Yöneticileri hakkında, “Nitelikli Dolandırıcılık”, “İrtikâp”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi” suçlarını işlediklerini belirterek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. HKP avukatları dilekçede yer alan isimler hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılmasını talep etti. 

“NASIL SESSİZ KALINIR BU PEŞKEŞE”

Suç duyurusuna ilişkin HKP MYK Üyesi Adnan Okur açıklama yaptı. Okur şu ifadelere yer verdi:

“Yine Ziraat Bankası, yine peşkeş, yine yandaş sermayedar Yıldırım Demirören. Ziraat Bankası ile Yıldırım Demirören arasındaki AKP’gillere yandaşlık etmekten kaynaklı peşkeş ilişkisinin yeni bir boyutu daha kamuoyuna yansıdı. Ziraat Bankası, kredi karşılığı aldığı araziyi ‘en şanslı golfçu’ olarak nam salan Yıldırım Demirören’e kiraladı. Yandaş Demirören Ziraat Bankasından 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira tutarında kredi çekiyor.

Krediye teminat olarak gösterilen özel amaçlara tahsis edilen 10 milyon dolar değerinde bir arazi Ziraat Bankasına 320 milyon dolara satılıyor. Teminat olarak gösterilen bu arazinin kredi borcunu ve faizlerini ödemeyen yandaş Yıldırım Demirören’e,  aynı arazi Ziraat Bankası tarafından 5 yıllığına, toplamda 15 milyon liraya kiraya veriliyor. Nasıl sessiz kalınır bu peşkeşe. Nasıl insanın vicdanı sızlamaz Kamunun kaynaklarının heder edilmesine. Nasıl isyan edilmez bu kadar pervasızlığa.

Acaba Ziraat Bankası yöneticileri, çektiği tüketici, konut, otomobil kredisini geri ödeyemeyen bir memura, işçiye, köylüye, esnafa aynı pervasızlıkta davranıyor mu? Asla! Ödemeyi geciktirmeye gör. İhtarlar, maaşa, ücrete blokeler, mala, mülke icralar. Halkımızın ümüğüne çökerler.

‘VURGUNU YARGIYA TAŞIDIK’

Ziraat Bankası sıradan bir banka değildir. Çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulan, bir Kamu Bankasıdır. Ziraat Bankasının kaynakları bilerek ve isteyerek, yandaş parababası Yıldırım Demirören’e peşkeş çekilerek zarar ettirilmektedir. Ülkemizin en Haksever, en Vatansever Partisi Halkın Kurtuluş Partisi olarak, bu hak yemeye, bu peşkeşe sessiz kalamazdık. Vicdanımız elvermez Halkın parasının hak yiyenlere dağıtılmasına. Bir kez daha bu vurgunu yargıya taşıdık.

10 milyon dolar değerindeki bu arazinin 320 milyon dolara Ziraat Bankasına geri satılmasını 26 Temmuz 2021 tarihinde yargıya taşımış, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Ama Savcılık, bu tür suç duyurularında alışkanlık haline getirdikleri SYOK vermişlerdi. Ama biz her yeni çıkan belge ve bilgiler doğrultusunda tarihe not düşmeye, bu peşkeşleri, vurgunları kayıt altına aldırmaya devam edeceğiz.

Namuslu gazetecilerin ortaya çıkardığı yeni belge ve bilgi doğrultusunda suç duyurusunda bulunduk. Kamunun menfaatini ve kamusal değerleri korumak adına ortaya yeni çıkan iddialar doğrultusunda suç duyurusunda bulunmayı görev bildik. Azda olsa vicdanı olan ve azda olsa hukuk nosyonu olan Savcılar kalmışsa bu suç duyurumuz ihbar kabul edilir, soruşturma başlatılır. Umarız kalmıştır.” 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

PEKER NE DEMİŞTİ?

Organize suç örgütü lideri olmakla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, Demirören Medya’nın, Türkiye medyasının en büyük grubu olan Doğan Medya Grubu’nun 2018 yılındaki satışında Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini iddia etmişti.

Peker, Demirören’lere satılan televizyon kanalları ve gazeteleri Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın yönettiğini söyledi.

“Aslında bir tanesi o kadar para ederdi” diyen Peker yayımladığı 9. videoda, “Pamukören’e geldik, bu önemli. Hukuken bir yere oturtulabilir. Süleyman’la ilgili bölüme odaklanın. Güvendiğiniz tarafsız yazarlara, muhalefet partisinde güvenilir insanlara baskı kurun. Bizim Pamukören var ya, şimdi biz gazeteyi bastık, Aydın Doğan kargaşalardan korktu, verdi yerleri. 750 milyon dolara. Aslında bir tanesi o kadar para ederdi. Bu 750 milyon doları Ziraat Bankası verdi. Ziraat Bankası devletin, devletin kimin sizin.” ifadesini kullandı.

Peker şunları kaydetmişti:

Siz patronsunuz, vergi veriyorsunuz ya. 750 milyon dolar aldı, hiçbirini ödemedi. Ana parayı bırak faizlerini bile ödemedi. bu sahtekâr. Siz şimdi teknik olarak gitseniz aç lan kapıyı deseniz, çıkın buradan deseniz, bizim paramız. O sene 10 milyon tane bu ülkede çiftçi var, bütün hepsine verdikleri kredi ancak o kadar. Çiftçiyi kredisini ödemeyince traktörünü haczediyorlar. Bizim Kanal D’yi haczeden duydunuz mu? Parasız mal olur mu? Faizini ödemediler.

Gayrimeşru suç örgütlerinden de daha namussuzlar. Yaptıkları her iş haram hem de hile var. Bu tartışmacılar var ya bunların TV’lerine çıkan. Namussuzlar var ya, bunlara fedailik yapıyorlar. Bir iki tane sessiz muhalefet çağırıyorlar. Bir İsmail Saymaz biraz atarlı, bir iki tane daha var. Bunların hepsi, sahtekârlara prim veriyorlar, ya da akrabalarına devlette kadro veriyorlar. Sistemin içinden beslenen asalaklar. Bunların hepsi blok. Sizin kuracağınız ülkede bunların hiçbiri olmamalı.” Tabii şimdi bu 750 milyon doların ödenmesi için, ülkede para yok, nasıl olsun. Bunu ödetmek için hemen baskı kurun diyorlar.”

Kemerburgaz’da Göktürk denen yerde Kemer Country diye bir yer var. Orada bir arsa belirlediler, bu yavrunun üzerine yapacaklar. TV filan onların değil, emanetçi. Serhat’la Berat yönetiyor. Sabah grubu da aynı. Kişiliksiz zenginlerin üzerine yapıyorlar sadece. Kemer Country’deki yeri imara açacaklar. O arsa kimin yine halkın. İmara açınca tarla olarak verecekler Süleyman’ın var ya Ankara’daki akrabası o işleri yapıyor. Hop bir imar artışı 10 milyonluk yer 1 milyarlık oluyor. Üzerine kulübe koyamadığın yere 100 katlı binalar dikiyorsun. Artık siz de alıştınız, dinliyorsunuz ya, benim anlattıklarım masal değil.

Demirören aldığı parayı vermiş mi Ziraat’e sorun. Kanal D’nin, CNN Türk’ün, Hürriyet’in, Milliyet’in sahibi sizsiniz.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!