SON DAKİKA

Ensar’a 9 milyonluk peşkeş Meclis gündeminde

Ankara’nın merkezinde Ensar Vakfı için tahsis edilen ve BirGün’ün gündeme getirdiği yaklaşık 9 milyon TL’lik bina, Meclis

Bu haber 06 Eylül 2017 - 14:35 'de eklendi. 165

BirGün/Ankara

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, BirGün’ün ortaya çıkardığı, “Ensar Vakfı’na Ankara’nın göbeğinde 9 milyon TL’lik bina”yı Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi sunan Emir, “Bünyesindeki çocukların taciz ve tecavüze uğramasıyla bildiğimiz Ensar Vakfı’na, Ankara’nın özellikle genç nüfusun yoğun olduğu bir bölgede büyük bir binanın verilmesi, AKP’nin, sosyal ve kültürel alanda ‘dindar ve kindar nesil’ içerikli iktidarlarını kurma çalışmasından başka bir şey değildir” dedi.

Ankara’da daha önce bir sendika tarafından kullanılan ve Kızılay’a beş dakika mesafede bulunan beş katlı binanın, Ensar Vakfı’na devredildiğini hatırlatan Emir, “Kurtuluş semtinde bulunan, Kızılay’a, Kredi Yurtlar Kurumu’na ve Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’ne beşer dakika uzaklıktaki bir binanın, Ensar Vakfı’na irtifak hakkı ile devredildiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa, Ensar Vakfı’na, hangi amaçla kullanması için devredilmiştir” diye sordu.

“DİNDAR VE KİNDAR NESİL”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu yılın Mayıs ayında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Ensar Vakfı Genel Kurulu’nda yaptığı “14 yıldır iktidarız ama sosyal ve kültürel iktidarımız konusunda hala sıkıntılar var” sözünün hatırlandığını dile getiren Emir, “Bünyesindeki çocukların taciz ve tecavüze uğramasıyla bildiğimiz Ensar Vakfı’na, Ankara’nın özellikle genç nüfusun yoğun olduğu bir bölgede büyük bir binanın verilmesi, AKP’nin, sosyal ve kültürel alanda ‘dindar ve kindar nesil’ içerikli iktidarlarını kurma çalışmasından başka bir şey değildir” diye konuştu.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”

Bir yandan eğitim müfredatından bilimsel ve milli değerleri çıkartan bu anlayışın diğer yandan Ensar Vakfı eliyle çocuklara ve gençlere belli bir yaşam tarzını dayatmaya çalışmakta olduğunu ifade eden Emir, şunları söyledi:

“Toplum, belli düzeyde dini kurallarla çevrelendikten sonra Ensar Vakfı’nda yetiştirilmiş bu kadrolarla yönlendirilmek istenmektedir. Ensar Vakfı’nın özellikle Recep Tayyip Erdoğan için vazgeçilmez olmasının nedeni bundandır. Cumhuriyetimiz için önemli bir tehlike gördüğüm Ensar Vakfı’nın da bu konun da peşini bırakmayacağım.”

“YIKILACAKSA YERİNE NE YAPILACAK?”

CHP’li Emir, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na aitken satış kararı alınan bina, daha sonra neden bir kuruma irtifak hakkı ile birlikte devredilmiştir?

“Binanın yakın zamanda Büyükşehir Belediye Başkanlığı ekipleri tarafından yıkılacağı doğru mudur? Yıkılacaksa yerine ne yapılacaktır? Yerine yapılacak yapının maliyeti, kim ya da hangi kurum tarafından karşılayacaktır?”

Ensar’a Ankara’nın göbeğinde yer tahsisi Ensar’a Ankara’nın göbeğinde yer tahsisi

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın