‘Dünyada hem terör örgütü hem örgütün şehit ettikleri için para

​CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, Darphanenin Atatürk resmi olmayan 1 TL madeni para basımındaki

‘Dünyada hem terör örgütü hem örgütün şehit ettikleri için para
Yayınlama: 06.09.2017
4
A+
A-

Başbakan Yıldırım’a verdiği soru önergesinde CHP’li Tüm, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün hükûmetin talimatıyla bu yılın ilk 6 aylık döneminde 19 milyon 870 bin adet Atatürk’lü 1 TL’lik paraya karşılık, 26 milyon 652 adet üzerinde Atatürk resmi bulunmayan 1 TL’lik madeni para bastırdığını belirtti.

“Dünyada hem terör örgütü için hem de terör örgütünün şehit ettiği insanlar için para bastıran başka bir parti yok”

15 Temmuz anısına basılan madeni para adedindeki artışın sembolik değil, politik olduğunu ifade eden CHP’li Tüm şunları söyledi: “AKP’nin para politikası diğer politikaları gibi ‘kandırılma’ üzerine kurulu. Dünyada hem terör örgütü için hem de terör örgütünün şehit ettiği insanlar için para basan başka bir partiye rastlamak mümkün değil. Ancak bugün 15 Temmuz şehit ve gazileri anısına bastırılan madeni para, ne ‘hatıra para’ bastırma mevzuatıyla, ne de 15 Temmuz anısına sahip çıkmakla ilgili değildir. 2012 yılında Türkçe Olimpiyatları nedeniyle Hocaefendisine yalakalık yapmak için para bastıran zihniyetin bu yaptığı, 15 Temmuz’u bahane ederek Cumhuriyet’i ve onun değerlerini toplum bilincinden silme denemesidir. Son bir aydaki ‘yeni devlet kuruyoruz’ açıklamalarına, Atatürk büstüne yapılan saldırılara, eğitim sisteminden Atatürk’ün çıkarılması ve cihat tartışmalarına bakıldığında Cumhuriyet’e yönelik sistematik bir saldırının yapıldığını açıkça görüyoruz. Eğer bir konuda hatıra para bastırmak istiyorsanız, bunun sayısı da sembolik olmak durumundadır. Bugün Atatürk resmi olmayan para adedi, resimli olanın neredeyse birkaç katına çıkmıştır. Bu uygulamaya bakıldığında amacın sembolik değil, politik ve ideolojik olduğu açıktır. Eğer 15 Temmuz şehit ve gazileri için gerçekten bir şeyler yapmak isteselerdi, darbenin gerçek faillerini ve siyasi ayağını ortaya çıkarırlardı. Ama FETÖ’ye yardım ve yataklık ettikleri için bu da mümkün değil.” dedi.

“Bu kadar para bastırmanın bir nedeni de FETÖ’ye ‘ne istedilerse vermenin’ acı sonuçlarını hatırlatmak için midir?”

CHP’li Mehmet Tüm önergesinde Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

1. Tedavülde kaç adet 1 Türk Lirası madeni parası bulunmaktadır? 15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri anısına hazırlanan 1 Türk Lirası madeni hatıra parasından kaç adet bastırılmıştır?

2. 15 Temmuz halk direnişi bahane edilerek Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün madeni paralardan silinmesi ‘yeni devlet kuruyoruz’ hayalinin bir sonucu mudur?

3. Çok sayıda 15 Temmuz madeni parası bastırılmasının bir nedeni de FETÖ’ye ‘ne istedilerse vermenin’ acı sonuçlarını hatırlatmak için midir?

4. 2012 yılında FETÖ etkinliği olan Türkçe Olimpiyatları için hatıra para hazırlanması talimatını kimler vermiştir? Olimpiyat için ne kadar madeni para bastırılmıştır? Piyasada hâlâ bu paralardan bulunmakta mıdır?

5. Bu yılın ikinci 6 aylık döneminde basılacak olan 150 milyon 130 bin adet 1 TL’lik madeni paranın ne kadarı Atatürk resimli olacaktır?

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı