SON DAKİKA

Demirtaş 14 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıktı

ZEYNEP KURAY – [email protected] HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 464 gün sonra hakim karşısına çıktı.

Bu haber 12 Ocak 2018 - 19:42 'de eklendi. 76

ZEYNEP KURAY – [email protected]

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 464 gün sonra hakim karşısına çıktı. Yüzlerce kişinin “Selo başkan” sloganlarıyla akın ettiği Bakırköy Adliye’sinde Demirtaş, yaşanan hukuksuzluğun altını çizerek; dokunulmazlık değişikliğinin iptalini istedi. Mahkeme duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yargılandığı Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 14 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. 24 Aralık 2015 tarihinde Rusya ziyareti dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamadaki ifadelerinden dolayı “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla yargılanana Demirtaş’a destek için binler Bakırköy Adliye’sine akın etti. Polis ablukası altında saatlerce adliyenin önünde nöbet tutan kitlenin, “Selo başkan”, “HDP halktır halk burada”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları mahkeme salonuna kadar yankılandı. Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş’ın, HDP ve CHP milletvekillerinin, İsveç, Almanya, Danimarka Başkonsoloslukların ve çok sayıda siyasi parti ile demokratik kitle örgütü temsilcisinin katıldığı duruşmaya Demirtaş, salona yoğun jandarma ablukası altında, katılımcıları selamlayarak girdi. Sağlığının iyi ve moralinin yüksek olduğu gözlemlenen Demirtaş, etrafında eli silahlı Jandarmalar etten duvar ördü.

‘ADRESİM MECLİS’

Kimlik tespiti sırasında adresini “TBMM Ankara” diye cevaplayan Demirtaş, “mesleğiniz” sorusuna ise “avukat ve milletvekili” dedi. Mahkeme heyeti başkanı, iddianamenin okunacağını belirtince, Demirtaş usule ilişkin itirazda bulundu. Dokunulmazlık ile ilgili ciddi usulsüzlük iddiaları olduğunu vurgulayan Demirtaş, bu nedenle iddianamenin okunamayacağını belirtti. Dışardan salona kadar yankılanan sloganlarını duyan Demirtaş, kendisine destek olmaya gelen herkese teşekkür etti.

‘14 AYDIR İLK DEFA HAKİM KARŞISINA ÇIKTIM’

Ardından Demirtaş, gelenlere, dışarıda bekleyenlere ve avukatlarına teşekkür ederek konuşmasına başladı. Demirtaş, “Duruşmada sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanıyor olmama rağmen maalesef ki tutuklu olarak getirildim. 14 aydır ilk defa hakim karşısına çıkıyorum” dedi. 20’den fazla dava dosyasında duruşma görüldüğünü, ancak ilk kez hakim karşısında savunma yaptığını söyledi. Demirtaş, “Hakkımda toplam 97 duruşma yapıldı. 20 civarında SEGBİS ile ifade alınması dayatıldı” dedi.

Duruşmada sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanıyor olmama rağmen tutuklu olarak ifade verdiğine dikkat çeken Demirtaş, “14 aydır ilk defa hakim karşısına çıkıyorum .Hakkımda toplam 97 duruşma yapıldı. 20 civarında SEGBİS ile ifade alınması dayatıldı” dedi.

USUL İHLAL EDİLDİ

Bir milletvekilinin yargılanması için önce dokunulmazlığın usulüne uygun kaldırılması gerektiğini vurgulayarak sözlerine devam eden Demirtaş, dokunulmazlıkların geçici olarak kaldırılmasını düzenleyen Anayasa değişikliğine ilişkin AYM’nin denetim görevini yapmadığını söyledi. Anayasa’nın Milletvekilli dokunulmazlığını düzenleyen 83/2 ile, yasama sorumsuzluğunu düzenleyen 83/ 1 maddelerinin yükümlüklerini hatırlatan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile kaldırılmaz. Hakkınızda Meclis kararı olmadan dokunulmazlık kaldırılmışsa, usule uyulmamış demektir. Dokunulmazlığın nasıl kaldırılacağı hususu iç tüzükte bize detaylı olarak verilmiştir. İç tüzük Anayasanın nasıl uygulanacağını gösterir. TBMM iç tüzüğü normlar hiyerarşisi açısından anayasaya denk bir metindir. O nedenle iç tüzüğe göre yapılmamış her işlem Anayasaya aykırıdır. İç tüzükte dokunulmazlık kaldırılması detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. TBMM’de parlamenterler milletin iradesini temsil ederken, herhangi bir yargı tehdidi altında kalmasın, uyduruk soruşturmalarla meşgul edilmesi ve ciddiyeti olmayan fezlekeler TBMM’ye kadar gelip gündemi meşgul etmesin diye detaylı şekilde aşamalar anlatılmış. Dokunulmazlık 230 yıldır demokratik parlamenter sistemlerde milletin iradesini temsil eden milletvekillerin rahat çalışması için kurulmuş bir müessesedir. Milletvekili bile bundan kendiliğinden vazgeçemez. Yapılması gereken, her bir milletvekili için ayrı ayrı süreç işletilmeliydi.”

‘BİR VEKİLİN SAVUNMA HAKKI MECLİS’TE BAŞLAR!’

Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, bunun için 3-4 denetim mekanizması olduğunu vurguladı. Demirtaş, “Bizim dokunulmazlığımız Meclis kararıyla kaldırılabilirdi. Oysa dokunulmazlıklarımız anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Usul ihlal edildi. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabii tutulmamıştır. Vekil dokunulmazlıklarının kaldırılması sürecinde vekillerin kendilerini savunma hakkı vardır. Amaç, ilgili vekili kamuoyu önünde şeffaf bir savunma hakkı verilmesidir. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil Meclis’te başlar. Bu haklarımız elimizden alındı. Benim şuan dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şuan dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki beni nasıl yargılayabiliyorsunuz? Kaçmaya kalksam bana dokunamamanız lazım çünkü dokunulmazlığım var” dedi.

‘DOSYAYI AYM’YE GÖTÜRÜN’

Referandumdan istedikleri sonucu çıkartabilmek için alelacele, aykırı, uyduruk bir durum yarattıklarını aktaran Demirtaş, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç adaydan biriyim. Muhatapların hepsi aday. Bu derece siyasi bir konunun sorumluluğunun size verilmiş olması da ağır bir yüktür. Referandum sürecinde rezil bir karar çıkardılar. Dokunulmazlığın kaldırılmasın uyduruk bir şey değil. Anayasaya aykırı bir işlem yapılmışsa denetim yapılmalıdır. Sizin burada yapmanız gereken dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeniz ve hukuksuzluğu ortadan kaldırmanız. Bu tür davalarda sorumluluk ağır. Suç Ağır Ceza ve Asliye Ceza mahkemelerine yük atılmaz. MİT ve Genelkurmay Başkanları gibi yargılamalar yüksek mahkemede yapılmadı. Milletvekillerini de kapsayacak şekilde AYM’de yargılamanın yapılabileceği şekilde düzenleme yapılmalı. Yasanın düzeltilmesi amacıyla AYM’ye götürmenizi isteyeceğiz” diye konuştu.

DAVA 17 MAYIS’E ERTLENDİ

Demirtaş’ın ceketini çıkarması üzeri giydiği yeleğe izleyicilerden “Vay yakışmış başkan” esprileri yapıldı. Demirtaş, gülerek eşini gösterip “Başkanımın seçimidir” dedi. Demirtaş’ın beyanlarının ardından mahkeme avukatların talepleriyle devam etti. Avukatlar, yarım saat içinde talebin değerlendirilmesinde ısrar etti. Demirtaş, savunmaya hazır olduğunu belirtti, mahkeme ise “Detaylı incelemem lazım” yanıtı verdi. Demirtaş, “Ben savunma daha yapmadım” diyerek, sonraki duruşmada SEGBİS dayatılmamasını istedi. Avukatların talebin şimdi ele alınmasında ısrar etmesine rağmen mahkeme bir sonraki duruşma için 17 Mayıs’a gün verdi, duruşmayı sona erdirdi.

‘ARKADAŞLAR KENDİNİZE İYİ BAKIN’

Mahkeme heyeti, talebi değerlendirmek için avukatlardan detaylı yazılı beyan istedi, bunun için süre verdi.

Zafer işaretiyle salondan çıkarılan Demirtaş, “Arkadaşlar kendinize iyi bakın” diye seslendi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın