SON DAKİKA

Demirören’in Ziraat Bankası’na İpotek Ettirdiği Araziler ile İlgili Yeni Gelişme!

Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı kredilere karşılık ipotek ettiği araziler hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Mahkemeden Demirören’in imar planları için karar çıktı.

Bu haber 05 Ağustos 2021 - 23:12 'de eklendi.
Abone ol

Demirören Holding’in, Ziraat Bankası’ndan çektiği milyonlarca dolarlık kredi karşılığı ipotek ettirdiği İstanbul Göktürk’te yer alan Kemer Country golf sahası arazileri hakkında ortaya çıkan kredi skandalına dair mahkemeden karar çıktı.

Danıştay, Demirören Holding’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arazilerini imara açan planlarının iptalini onadı. Kredi skandalının ortaya çıkmasıyla bölge sakinleri bakanlığın kararına karşı çok sayıda dava açtı. 2019’da açılan davada mahkeme, planın iptal edilmesine karar verdi. Bu süreçte Demirören’e ait söz konusu ipotekli araziler çekilen krediye karşılık borç ödenmediği için Ziraat Bankası’na devredildi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), mahkeme kararı doğrultusunda bölge halkına hizmet edecek biçimde açık yeşil alan olarak değerlendirilmesi amacıyla Kemer Country yerleşkesi içindeki bu arazilere ilişkin yeni bir imar planı hazırladı ve 9 Haziran’da askıya çıkardı. İBB yeni imar planıyla arazileri tekrar özel spor alanına aldı. Ziraat Bankası, İBB’nin hazırladığı yeni plana skandal niteliğinde bir dilekçeyle itiraz etti. Dilekçede yeni planlarda kamu yararı olmadığı ileri sürülerek arazilerin yeniden imara açılması istendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, alt mahkemelerin plan iptali kararlarına itiraz etti. Bir üst mahkeme bakanlığın itirazını reddetti. Bakanlık bu kez ‘ret’ kararının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek Danıştay Altıncı Dairesi’ne başvurdu. Daire de itiraz reddi kararının hukuka ve usule uygun olduğunu belirterek bozulmasını gerektirecek bir neden görmedi ve kararı oybirliğiyle kesin olarak onadı. Bundan sonraki süreçte Ziraat Bankası’nın İBB’nin yeni hazırladığı imar planına itirazı değerlendirilerek itirazın karara bağlanması bekleniyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

NE OLMUŞTU?

Demirören Holding’in sahibi olduğu Kemer Country’de villa yapacağı golf sahasının bir kısmını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açılmadan önce ipotek edildiği belirlenmiş ve golf sahasının bir bölümünü Demirören, Ziraat Bankası’ndan çektiği 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon 330 bin liraya ipotek etmişti. İpotekten kısa bir süre sonra da golf sahası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açıldı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!