SON DAKİKA

CHP’li Yarkadaş: Lozan’ı yok saymak, Türkiye Cumhuriyetini

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Antlaşması konusundaki sözlerine,

Bu haber 07 Aralık 2017 - 15:22 'de eklendi. 72

Yarkadaş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında boynuna Filistin’den gelen kefiyeyi taktı. Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde sorduğu sorulara gelen yanıtlara değinen Yarkadaş, TÜİK’in bir soru üzerine verdiği yanıta işaret etti ve 2016 yılında 16 bin 877 çocuğun cinsel istismara uğradığını söyledi. Yarkadaş, çocuklara yönelik cinsel istismarın, 2014’te 11 bin 95 olduğunu belirtti.

“CEZAEVLERİNDE ŞU AN CİNSEL SUÇLARDAN DOLAYI HÜKÜM GİYMİŞ KİŞİ SAYISI 16 BİN 487”

Yazılı sorularına Adalet Bakanlığı’nın verdiği cevaba işaret eden Yarkadaş, “2011 yılında cinsel suçlardan hüküm giyen kişi sayısı bin 447 kişiydi. Bu sayı, 2017’de patlıyor. Cezaevlerinde şu an cinsel suçlardan dolayı hüküm giymiş kişi sayısı 16 bin 487. Yani, cinsel suçlardan dolayı hüküm giyenlerin sayısı, son beş yılda 11 kat artış gösterdi” dedi.

“HER GÜN BİR KADIN ÖLDÜRÜLDÜ”

Yarkadaş, “2017’de neredeyse her gün bir kadın öldürüldü. Bu yıl öldürülen kadınların sayısı, 364’’ıe çıktı” ifadesini kullandı. Yarkadaş, 2010 yılından bu yana, bin 915 kadının cinayetlerde hayatını kaybettiğini söyledi.

“ORTADOĞU’NUN TAM DA İÇİNE BİR EL BOMBASI ATMAK DEMEKTİR”

ABD’nin Kudüs kararına sert tepki gösteren Yarkadaş, “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul eden anlaşma Ortadoğu’yu yeni bir ateş çemberinin içine sokmak ve Ortadoğu’nun tam da içine bir el bombası atmak demektir. Trump’ın bu kararının yok hükmünde sayılması gerektiğini ve Trump’un da bu yanlış karardan bir an önce vazgeçmesinin şart olduğunu ifade ediyorum” dedi.

“MİSAK-I MİLLİ VE LOZAN ANLAŞMASI TÜRKİYE’NİN TAPU SENEDİDİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Antlaşması konusundaki sözlerine işaret eden Yarkadaş, “Sizin Trump’un bu anlayışından ne farkınız var. Trump da 1960’larda alınan BM kararını aynı gerekçelerle yok sayıyor. Erdoğan’ın bu açıklamaları Trump’un bu çılgınlığına Türkiye’den can suyu vermektir. Ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Erdoğan Lozan Anlaşmasını tartışmaya açarak Misak-ı Milli’yi yok saydığını, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün tartışmaya açılabileceğini Yunanistan’ıın işgal ettiği adaların Yunanistan’ıa verilebileceğini mi söylüyor. Misak-ı Milli ve Lozan Anlaşması Türkiye’nin tapu senedidir. Lozan Anlaşmasını tartışmaya açmak, Lozan Anlaşmasını yok saymak Lozan Anlaşmasının revize edilebileceğini söylemek Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmak demektir. Erdoğan bu talihsiz açıklamasını bir an önce düzeltmeli.”

“Hükümetten ne bekliyorsunuz?” sorusuna da Yarkadaş, “Rıza Sarraf için ABD’ye nota veren Rıza Sarraf’ın sağlığını, nerede kaldığını, hangi cezaevinde kaldığını merak eden, bunun için iki kez ABD’ye nota veren AKP iktidarının Filistin için de ABD’ye ciddi bir nota vermesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Rıza Sarraf konusunda ki soruya Yarkadaş, “Mızrak çuvala sığmıyor. Sarraf konuştukça foyalarınız ortaya dökülüyor” dedi.

(ANKA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın