SON DAKİKA

CHP’li Kara’dan ‘AB üyeliği’ tepkisi: Türkiye AKP’den ibaret

CHP Antalya Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Niyazi Nefi Kara Almanya, Avusturya ve Bulgaristan’dan art arda Türkiye’nin

Bu haber 05 Ocak 2018 - 15:25 'de eklendi.
Abone ol

BirGün/Ankara

CHP Antalya Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Niyazi Nefi Kara Almanya, Avusturya ve Bulgaristan’dan art arda Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakılmadığına yönelik açıklamalar yapılmasına tepki göstererek, “Türkiye AKP’den ibaret değil” dedi

Niyazi Nefi Kara, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılma süreci Brexit için uygulanan sürecin Türkiye ve Ukrayna için de örnek olabileceğine dair söyleminin üzüntü verici olduğunu belirtti.

Sigmar Gabriel’in bir dönem genel başkanlığını da yaptığı Sosyal Demokrat Parti SPD’nin Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı bir çizgiye gelmiş olmasının üzücü olmakla birlikte kabul edilemez olduğunu ifade eden Kara, şunları kaydetti:

“AKP iktidarının özellikle son zamanlardaki eylem ve söylemleri AB ile ilişkilerin bitmesini isteyen ama masadan kalkan taraf olmamak için masanın AB tarafından devrilmesi hevesi içerisinde olduğu izlenimi veriyor olabilir. Ancak hep dediğimiz gibi Türkiye AKP’den ibaret değildir. Demokrasiyi, insan haklarına saygıyı, hukukun üstünlüğünü benimseyen bir Türkiye ile AB’ye tam üyeliği destekleyenler azımsanamayacak kadar fazladır. CHP ilk günden beri AB’ye tam üyeliği desteklemiş bir partidir. Ve biz CHP olarak ülkemiz ve vatandaşlarımız adına ikinci sınıf bir işbirliği ya da imtiyazlı ortaklı gibi tekliflere asla sıcak bakmıyoruz”

Türkiye koz veriyor

Almanya’nın yanı sıra Avusturya ve Bulgaristan’dan da Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine sıcak bakılmadığına dair arka arkaya gelen açıklamalara da dikkati Niyazi Nefi Kara, “Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve temel hak ve özgürlükler alanlarında yaşanan geriye gidişlerin üyeliğimize karşı olan ve engel olmaya çalışan ülkelere koz verdiğini biliyoruz. Aynı şekilde, ülkemizde AB’ye üyeliğimizi desteklemeyen kesimlerin de AB ülkelerinden gelen bu tarz yapıcı olmayan açıklamaları memnuniyetle karşıladığını da görüyoruz” dedi. Türkiye’nin hak ettiği demokrasi ile yönetilmesinin AB içerisinde tam üye olarak yer alması dışında bir alternatifi bulunmadığını kaydeden Niyazi Nefi Kara, “Ne Şanghay İşbirliği Örgütü ne de Ortadoğu demokrasi adına doğru adreslerdir. Bu sebeple Türkiye ilk olarak OHAL’i kaldırarak, demokrasi, insan hakları ve özgürlükler gibi AB’nin temel değerlerini benimseyen politika yapım sürecine geri dönmelidir” ifadelerini kullandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!