SON DAKİKA

CHP’den İçişleri Bakanı Soylu’ya gensoru

CHP, “Sen bittin” diyerek Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkın4da gensoru önergesi

Bu haber 13 Aralık 2017 - 12:53 'de eklendi. 78

BİRGÜN / ANKARA

CHP, “Sen bittin” diyerek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında gensoru önergesi verdi. TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, Soylu’nun sözlerinin “CHP’ye oynanan komplonun itirafı olduğu” belirtilerek, “İçişleri Bakanının sözleri basit bir tehdit değil, kolluk kuvvetlerine talimat amacını taşıyan yasa dışı bir girişimdir” denildi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığı’na verilen gensoru önergesinde, Soylu’nun partisinin Trabzon’daki bir ilçe kongresinde yaptığı açıklamada “Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum, sen bittin” diyerek Kılıçdaroğlu’nu açıkça tehdit ettiği belirtildi. Soylu’nun tehditlerine sosyal medya üzerinden de devam ettiğine dikkat çekilen önerge, özetle şöyle:

Mafyavari yöntemler

Siyasetçiler arasında eleştiri ve şiddetli tartışmalar demokrasinin işleyişi açısından son derece doğaldır. Doğal olmayan silahlı güçleri emri altında bulunduran bir kişinin hakaret ve tehdide başvurmasıdır. Bu bakımdan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bakanlığının gerektirdiği sorumluluğu yerine getirmemiş, mafyavari yöntemlere başvurmuştur.

CHP’ye oynan komplonun itirafı

İçişleri Bakanının sözleri kin ve nefretin olduğu kadar CHP’ye oynanan komplonun da itirafı niteliğindedir. Bu ifadeleri kullanan sıradan bir kişi değil, Türkiye Cumhuriyetinin İçişleri Bakanıdır. Bu açıdan İçişleri Bakanının sözleri basit bir tehdit değil, kolluk kuvvetlerine talimat amacını taşıyan yasa dışı bir girişimdir. Bu sözlerle Kılıçdaroğlu açıkça hedef haline getirilmiştir.

Siyaseti dizayn çabası

Siyasetin antidemokratik bir şekilde kolluğun bağlı olduğu bakanlık eliyle dizayn edilmeye çalışılması, demokrasinin tasfiyesi anlamına gelmektedir. Bulunduğu makam itibariyle tarafsızlık, hukuk içinde hareket etme ve İçişleri Bakanlığını yasalara uygun olarak yönetme sorumluluğu konusunda güveni tamamen yitiren İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu hakkında Anayasa’nın 98 ve 99’un TBMM İçtüzüğü’nün 106 ncı maddeleri uyarınca gensoru açılmasını arz ve teklif ederiz.

ELİTAŞ AÇIKLAMIŞTI

Önceki akşam CNN Türk yayınına katılan AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, CHP’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında gensoru önergesi verdiğini söylemişti.

Bakan Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu açıkladığı Man Adası belgelerinden dolayı tehdit ederek, “Kılıçdaroğlu, senin aklın gibi, ipin de çürüktür. Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum, sen bittin. Gözlerinden öpüyorum Kılıçdaroğlu. ‘Gözlerinden öperim’ demekle bırakmıyorum, daha yeni başladık yanına bir doktor al Kılıçdaroğlu. Sen daha kimi tehdit ettiğinin farkında bile değilsin. Hepimizin alnı açıktır” demişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın