SON DAKİKA

‘CHP milletten özür dilemelidir’

Bakan Kurtulmuş, CHP’nin Eceabat’taki Adalet Kurultayı’nda içki içilmesi tartışmasını değerlendirdi. Kurtulmuş, “80 milyon

Bu haber 29 Ağustos 2017 - 16:01 'de eklendi. 82

Çanakkale’yi ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, görüntülere ilişkin açıklama yaptı. Kurtulmuş, “Hepimizin içinde çok ciddi kırılmalara neden olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi bu kurultay için alan başkanlığımıza müracaat etmiş, kendilerine buradaki tarihi misyona uygun, Çanakkale şehitlerimizin manevi huzurlarında her türlü saygı gösterilerek kurultay yapılması için izin verilmiştir. Kurultay ile ilgili alan başkanlığı ile CHP yöneticileri arasında var olan bir mutabakat gereği bu alanda hiçbir şekilde taşkınlık yapılmayacağı, alkollü içki kullanılmayacağı, müzikli eğlence yapılmayacağına ilişkin bir mutabakata varılmıştır. Bu da CHP’li yöneticiler tarafından imzalanmış ve bu mutabakat karşılığında bu alandaki bütün sorumluluğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne bırakılmıştır. Maalesef geçtiğimiz günlerde Türkiye kamuoyunun da yakından ilgilendiği, son derece rahatsız edici, 80 milyon vatandaşımızı rahatsız eden çirkin, seviyesiz ve terbiyesiz görüntüler ortaya çıkmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin değerli yöneticilerinden bu konuyla ilgili bütün sorumluları hakkında kendi partilerinin disiplin mekanizmalarını işletmelerini talep ediyoruz. Sadece disiplin soruşturmalarının yapılması yeterli değildir. Cumhuriyet Halk Partisi’nden millet olarak beklentimiz ortaya çıkan bu çirkin görüntüler dolayısıyla milletten açıkça özür dilenmesidir. Burada 250 bin şehidimiz yatıyor. Bu şehitlerimizin torunları, çocukları arasında bugün Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy veren vatandaşlarımız da var. Onların rencide olduğu açıktır. Sadece birkaç kişiye disiplin cezası vermekle bu meselenin kapatılmayacağını, Cumhuriyet Halk Partisi’nin açıkça özür dilemesi gerektiğini dostane bir şekilde ifade ediyoruz. Ümit ederiz ki en kısa süre içinde bu özrü diler ve gerçekten milletimizi derinden rahatsız eden bu çirkin tablonun gereği yerine getirilmiş olur” diye konuştu.

‘MUTABAKATIN GEREKLİLİKLERİ YERİNE GETİRİLMEDİ’

‘Biz bütün partilerin, sivil toplum kuruluşlarının Çanakkale’ye ne kadar çok gelirlerse o kadar çok Çanakkale ruhu üzerinden ortak bir milli mutabakat sağlanabileceğine inanıyoruz’ diyen Kurtulmuş, “Onun için Cumhuriyet Halk Partisi burada bu kurultayı yapmak istediği zaman tereddüt etmeden kendilerine bu izin verilmiştir ama maalesef mutabakatın gereklilikleri yerine getirilmemiştir. Ümit ederim bu özürle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi üzerine düşeni hiç olmazsa kısmen de olsa yerine getirmiş olur” dedi.

(İHA)

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın