SON DAKİKA

BM’nin Kudüs kararı TBMM’de alkışlarla karşılandı

BM Genel Kurul’un Kudüs kararı TBMM’ye Genel Kurul’da 2018 yılı bütçe görüşmeleri sürerken ulaştı.

Bu haber 22 Aralık 2017 - 18:43 'de eklendi.
Abone ol

BM Genel Kurul’un Kudüs kararı TBMM’ye Genel Kurul’da 2018 yılı bütçe görüşmeleri sürerken ulaştı. Bütçe görüşmelerinde sık sık tartışma, gerilim ve kavgalara sahne olan Meclis’te dört parti BM’nin bu kararına tam destek verdi.

TBMM BAŞKANVEKİLİ AYDIN DUYURDU, VEKİLLER ALKIŞLADI

Karar milletvekillerine oturumu yöneten TBMM Başkanvekili AK Partili Ahmet Aydın tarafından duyuruldu.

Yeni aldıkları bir haberi milletvekilleri ile paylaşmak istediğini ifade eden Aydın, “ABD’nin kararına karşı, BM, Kudüs Karar Tasarısı’nı 9 karşı 128 oyla kabul etti. Allah hayırlı, mübarek eylesin” dedi. Aydın’ın bu açıklaması Genel Kurul’da alkışlarla karşılandı. ABD’nin kararı ilk açıklandığında da tüm siyasi parti gruplarının bu karara karşı yekvücut olup ortak bir deklarasyonla kararı kınadığını hatırlatan Aydın, “Meclisimiz de bu anlamda gerçekten güçlü bir ses olarak haksızlığa karşı, zulme karşı mazlumun yanında durdu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki girişimlerini anlatan Aydın, şunları söyledi:

‘HAKLININ GÜÇLÜ OLDUĞU BİR KEZ DAHA DEKLARE EDİLMİŞ OLDU’

“Ama çok şükür bütün bu çalışmaların ışığında ve özellikle Amerika’nın bu Güvenlik Konseyi kararına karşı tüm tehditlerine rağmen —son iki gündür özellikle tüm üye ülkelere farklı tehditlerde bulundu- bu kararla artık güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir kez daha deklare edilmiş oldu. Bu, tarihî bir adımdır bence. Artık devletin, bütün devletlerin eş değer olması, adil bir dünya düzeni kurulması noktasında gerçekten önemli bir karardır. Artık, ‘Ben güçlüyüm, ben yaptım.’ dememesi gerekiyor, diyememesi gerekiyor hiçbir ülkenin. Haklı olanın güçlü olması lazım ve doğru olanın yanında Meclisimizin durduğu gibi, Türkiye’nin durduğu gibi bütün dünyanın durması gerekiyor kanaatimle tekrardan hayırlı uğurlu olsun diyorum. “

CHP’Lİ ÖZEL: TRUMP’IN HER TÜRLÜ TEHDİT VE ŞANTAJINA KARŞI BU KARARIN ALINABİLMİŞ OLMASI UMUT VERİCİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, BM Güvenlik Konseyi’ndeki Amerika vetosuna karşılık Genel Kurul’da tüm tehditlere, şantajlara karşı 9’a karşı 128 gibi bir sonucun hem bölge açısından hem Türkiye’nin arkasında durduğu Filistin davası açısından herkesi memnun ettiğini belirtti.

Özel, “Trump’ın her türlü tehdit ve şantajına karşı bu kararın alınabilmiş olması umut vericidir. Dört partinin birlikte olduğunda, birlikte davrandıklarında hem uluslararası kamuoyunda hem de Türkiye’nin ve Türkiye’deki herkesin desteklediği davalarda ne kadar güçlü olabileceğimizin bir kez daha altını çiziyorum” diye konuştu.

HDP’Lİ KERESTECİOĞLU: YAPILMASI GEREKEN MAZLUM HALKLARA DESTEK OLMAKTIR

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise, “Yapılması gereken, aynı zamanda, hiçbir çifte standardı uygulamadan iç politikada da dış politikada da bunu malzeme yapmak değil ama dünyanın neresinde mazlum halklar varsa onlar için mücadeleye destek olmaktır” dedi.

MHP’Lİ USTA: BU KARAR MAZLUMLARIN, TÜRKİYE’NİN BİR ZAFERİDİR

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, bu kararın mazlumların bir zaferi olduğunu ifade ederek, bunun aynı zamanda Türkiye’nin de bir zaferi olduğunu söyledi. Türkiye’nin tek vücut halinde ABD’nin bu kararına karşı durduğunu vurgulayan Usta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu konuda gayretlerini taktir etmek gerektiğini belirtti. Usta, “Biz her zaman Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak ve MHP Grubu olarak da Filistin halkının yanında olacağız. Kudüs, orada bütün semavi dinlerin ortak yaşayabildiği, adalet içerisinde yaşayabildiği, kardeşçe yaşayabileceği bir yer olmalıdır ve Doğu Kudüs de Filistin’in başkentidir, hiçbir şekilde İsrail’in başkenti olamaz” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AK PARTİLİ MUŞ: ‘DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR’ÜN ÖNEMLİ SONUÇLARINDAN BİR TANESİDİR

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise, kararın hayırlı olmasını dileyerek, hem TBMM’nin hem Hükümet’in başından beri Türkiye Cumhuriyeti’nin bu meselede Filistin halkının yanında durduğunu, doğru olanın yanında durduğunu kaydetti. Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hukuksuz bir işgal girişimiyle yıllardır zulümle mücadele eden Filistin halkına aslında Genel Kurulda alınan karar önemli bir mesajdır onlar açısından; onların davalarının, mücadelelerinin ne kadar haklı olduğu konusunda bir mesajdır. Aynı şekilde ‘Ben veto gücüne sahibim. Siz istediğiniz kadar toplanın, ben veto ederim’in aslında nasıl geri döndürüldüğünün bir oylamasıdır bu ve ‘Dünya beşten büyüktür’ ün en önemli sonuçlarından bir tanesidir. Bizler AK Parti olarak, Türkiye olarak Kudüs meselesinde Filistin halkının yanındayız. Bunu bir kere daha sizin aracılığınızla ifade ediyor, sonucun tüm bölge için hayırlar getirmesini temenni ediyor ve bu karara, sürecin buraya gelmesinde sorumluluğu olanların da bu neticeden bir ders çıkarmasını ümit ediyorum.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!