SON DAKİKA

AKP bölge oylarının peşine düştü

Çözümden uzaklaşan, OHAL sonrası bölge halkıyla giderek mesafeyi artıran AKP çareyi acil eylem planında arıyor. Bayramdan sonra

Bu haber 02 Eylül 2017 - 13:34 'de eklendi. 97

YAŞAR AYDIN –@yasaraydinnn
[email protected]

Kürt sorununda çözümden giderek uzaklaşan AKP, bir kez daha ekonomik paketle bölge halkının gönlünü kazanmaya çalışacak. AKP bayramdan sonra seçimlere yönelik 180 günlük bir eylem programı açıklamaya hazırlanıyor.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın bakanlardan talep ettiği ama kabine değişikliği nedeniyle ertelenen paket, ekonomide altı ayı kapsayacak acil eylem planını içeriyor. Bayram sonrası açıklanacak ve ayrıntılarının netleşmeye başladığı pakette Kürt seçmen de unutulmayarak ayrı bir başlık altına alınmış.

Rahatsızlık aşılabilecek mi?
AKP kulislerinde uzun süredir ‘Kürt milletvekillerinin izlenilen politikadan ve yönetimlerde temsil edilememekten rahatsız olduğu’ konuşuluyordu. Özellikle çözüm sürecinde rol alan bölge halkı ile ilişkileri devam eden vekillerin hem kabinede hem de parti yönetimlerinde aktif görev alamamaları bu rahatsızlığın temel kaynağı olarak belirtiliyordu.

Hatta son kabine değişikliği sonrası konuyla ilgili Erdoğan’la da bir görüşme gerçekleştiği yine kulislere yansıyan bir başka bilgiydi. Çoğunluğu iş dünyası içinde olan AKP’li bölge milletvekilleri ve yöneticilerin ‘ekonomik eylem paketi’ sonrası kırgınlıklarının giderilip giderilemediğini de göreceğiz.

Dernek ve vakıflar aracılığıyla kalkınma
Ayrıntısına ulaştığımız kadarıyla yeni paket, Başbakan Binali Yıldırım hükümetleri tarafından birkaç kez denenen ve ekonomik vaatlerle bölge halkını yanına çekmeyi amaçlayan önceki girişimlerden birkaç noktada ayrılıyor. Belki de en önemli farklılığı ekonomik desteklerin sadece kamu eliyle değil aynı anda dernek ve vakıflar üzerinden de yürütülmesi. Bu anlamda bölgede faaliyet gösteren ve gösterecek kuruluşlara önemli bütçelerin ayrıldığı gelen bilgiler dahilinde. AKP, böylece örgüt olarak ulaşamadığı kesimlere dernek ve vakıflar aracılığıyla ulaşmayı hedefliyor.

Kürt seçmene dinle ulaşacak
AKP tüm baskı ve tutuklamalara rağmen HDP’nin bölgedeki etkisini kıramadı. Kayyum atanan belediyelerin yurttaşla arasındaki mesafeyi daha da artırması Kürt halkının AKP’den uzaklaşmasını da beraberinde getirdi. Bu durumu gören AKP, Kürt seçmenle mesafeyi dinle kapatma gayretinde.

Geçen aylarda gazetemizde de haber olduğu gibi bölgede Kuran kursları son bir yılda anormal biçimde artış göstermişti. Yine aynı dönemde yeni kurulan dernek ve vakıfların sayılarında da önemli bir artış göze çarptı. Dernek ve vakıflara verilecek bu katkının direkt olarak hanehalkına ulaştırılacağı gelen bilgiler arasında. Dernek ve vakıflar ellerindeki kamu kaynaklarıyla Kürt seçmenin kapısını çalacak.

MHP eridikçe Kürt seçmen kıymete bindi
Özelikle 16 Nisan Referandumu’nda bölgede umduğunu bulamayan AKP, ortağı MHP’nin kan kaybetmeye devam etmesiyle 2019’un sıkıntısını daha çok yaşamaya başladı. Ayaküstü bir değerlendirmeyle “AKP’ye oy verebilecek ya da daha önce oy vermiş yaklaşık 3 milyon Kürt seçmen var. Bunların önemli bölümü 2-3 seçimdir bize oy vermiyor. Bunu değiştirmeliyiz” diyen bölgede siyaset yapan AKP’li vekilin sözlerinin partide karşılığının da olduğunu biliniyor.

Akşener’in yeni partisiyle erimeye başlayan, Irak Kürdistanı’nda yapılacak referandum sürecinde farklı düşünen bir MHP, Erdoğan için tek partner olma şansını yitiriyor.

Erdoğan kesenin ağzını açtı
Daha önceki deneyimlerden biliniyor ki hiçbir siyasal önerme bulunmadan sadece ekonomik kaynakların din anlatısıyla aktarılması karşısında bölge halkının vereceği reaksiyonu kestirmek mümkün değil. Bununla birlikte AKP’nin, önce kızgın ve kırgın olan örgütünden, sonra en az bir kez kendilerine oy vermiş Kürtlere doğru açılmayı kafalarına koydukları kesin.

Bu süre içerisinde HDP seçmeninden alınacak her oyun Başkanlık seçimini kolaylaştıracağını bilen Erdoğan, kesenin ağzını açtı. Bakalım 180 günlük eylem programlarından daha neler çıkacak.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın