SON DAKİKA

AB’den AKP’ye ortak tepki: Kesintide uzlaştılar

Brüksel’de gerçekleşen AB zirvesinde, Türkiye’ye yapılan mali yardımlarda kesintiye gidilmesini gündeme getiren Almanya

Bu haber 21 Ekim 2017 - 10:18 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

Brüksel’de gerçekleşen AB zirvesinde, Türkiye’ye yapılan mali yardımlarda kesintiye gidilmesini gündeme getiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, üye devletlerin bu konuda uzlaştığını açıkladı. Bu adımla AB’nin, Türkiye’deki insan hakları durumuna tepki gösterdiği netleşirken AB Komisyonu, liderlerin bu talebini inceleyecek.

Merkel, söz konusu mali yardımların sadece AKP hükümetine gitmediğini, Türkiye’de farklı gelişmeler olmasını uman kesime de gittiğine dikkat çekerek, kesintinin bu faktör göz önünde bulundurularak yapılacağını ifade etti. Merkel, Ankara’ya mülteci mutabakatı kapsamında taahhüt edilen mali yardımın ise ödenmeye devam edeceğini belirtti.

Alman lider, Türkiye’nin zayıf insan hakları karnesine dikkat çekerek, ülkenin “adım adım hukuk devleti ilkelerinden uzaklaştığını” ifade etti. Ancak Merkel, Ankara ile üyelik müzakerelerinin tamamen sonlandırılmasına sıcak bakmadığını söyledi ve “Türkiye ile konuşmaya devam etmeliyiz” diye konuştu.

‘Türkiye durumu zorlaştırıyor’
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker da, Türkiye’ye sağlanan katılım öncesi mali yardımların gözden geçirileceğini ve bu konuda yeni bir düzenleme teklifi hazırlayacaklarını söyledi. Juncker, “Fonları başka bir tarafa yöneltmeye ve muhtemelen aşağı indirmeye yönelik bir düzenleme teklifinde bulunma konusunda anlaştık” dedi.

Söz konusu fonların üçte birlik kısmının sivil toplum, hukukun egemenliği, insan ve çocuk hakları ile ilgili alanlara yönelik olduğunu anımsatan Juncker, fonun bu alanlardaki kısmını artırma ihtimalleri bulunduğunu ifade etti. Juncker, katılım öncesi fonların, Türkiye’deki Suriyelilere yönelik kurulan sığınmacı fonuna aktarılmayacağını vurguladı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da Türkiye’yle ilişkileri ele aldıklarını ve AB Komisyonu’na üyelik öncesi fonların kesilip kesilmemesi veya yeniden yönlendirilmesine ilişkin teklif hazırlaması için yetki verdiklerini belirtti. Tusk, “Bu önemli bir tartışmaydı. Ankara’ya kapıyı açık tutmak istiyoruz. Fakat Türkiye’de şu andaki gerçeklik bunu zorlaştırıyor” diye konuştu.
AB’nin Türkiye’ye 2014-2020 yılları arasında AB’ye katılım öncesi mali yardım kapsamında yaklaşık 4 milyar 450 milyon avroluk taahhüdü bulunuyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play