SON DAKİKA

ABD ile ‘radikalizm’ polemiği

ABD Başkanı Donald Trump’ın Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster, Türkiye’nin ‘radikal ideolojilerin sponsoru’ olduğunu

Bu haber 14 Aralık 2017 - 9:50 'de eklendi. 68

ABD Başkanı Donald Trump’ın Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster, Türkiye’nin ‘radikal ideolojilerin sponsoru’ olduğunu söyledi, Dışişleri Bakanlığı, sözleri ‘kabul edilemez’ diye değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, Türkiye ve Katar’ı ‘radikal ideolojilerin yeni sponsorları’ ilan etti. Suudi Arabistan’ın geçmişte terörizmi desteklediğini dile getiren McMaster, “Günümüzde ana destekçiler Katar ve Türkiye’dir. Şu anda çoğunlukla destek Katar ve Türkiye’den geliyor” dedi.

Siyasal İslam’ın medeniyet için bir tehlike olduğunu dile getiren McMaster, radikalizmin güçlenmemesi için özgürlükçü muhaliflere destek olmak gerektiğini savundu. Konuyla ilgili olarak AKP’yi gösteren McMaster, “Gücü tek başına konsolide ediyor. Bu üzücü bir şekilde, Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşmasına da katkıda bulunan bir problem” dedi.

‘En iyi bilmesi gerekirken…’
Dışişleri Bakanlığı ise, ABD’li yetkilinin bu sözlerini kınayan bir açıklama yaptı. “Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir” denilen açıklamada, “Dost ve müttefik olarak görmeye devam ettiğimiz ABD’nin ülkemize aynı yaklaşımı sergilemesini ve her ne sıfat altında olursa olsun YPG gibi terör örgütlerine desteği bırakarak, geleneksel müttefiklik ilişkilerimiz ve uluslararası meşruiyete uygun şekilde ülkemizin kararlılıkla sürdürdüğü terörizm ve radikalizmle mücadelesine daha somut ve etkin destek vermesini beklemekteyiz” ifadeleri kullandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın