SON DAKİKA

91 yıl sonra gericilik yine masada…

Resmi nikâhın bugün yıldönümü. Müftülere resmi nikâh yetkisinin verilmeye çalışıldığı bugünlerde bu uygulamanın önemi bir kez

Bu haber 14 Ekim 2017 - 8:30 'de eklendi. 93

DEMET SARGIN – @demetsrgn
[email protected]

Bugün, Türkiye’de Medeni Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından kıyılan ilk resmi nikâhın 91. yıldönümü. 14 Ekim 1926’daki ilk resmi nikâh, İstanbul’da dönemin belediye başkanı olan Bürokratı Muhittin Üstündağ tarafından kıyıldı. Medeni nikah bugün hiç tartışılmadığı kadar kamuoyunun gündeminde. Hükümetin çıkarmaya çalıştığı yasaya göre, resmi nikahları artık müftüler ve yasanın yorumlanış biçimine göre imamlar dahi kıyabilecek. Laikliğe yönelik ciddi bir saldırı anlamına gelen bu tasarı ciddi biçimde eleştirilirken medeni nikâhın yıldönümü olması sebebiyle söz konusu alana ilişkin çalışmaları bulunan konuşan CHP Ankara Milletvekili ve CHP İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekil Şenal Sarıhan ile konuştuk.

BirGün’e konuşan Sarıhan meselenin tarihsel ve güncel anlamını örneklerle açıkladı Sarıhan, ‘Müftülere nikâh yetkisi’ verilmesinin kanunlaştırılmaya çalışıldığı bu günlerle, kıyılan ilk resmi nikâhın yıldönümünün her yıldan daha da anlamlı olduğunu vurguladı.

91-yil-sonra-gericilik-yine-masada-366064-1.
CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ ŞANAL SARIHAN

Laiklikle çelişir
Müftülere nikâh yetkisi verilmesinin laiklikle çeliştiğini ifade eden Sarıhan şunları söyledi: “Eğer aydınlanmaya bağlı olarak çağdaşlaşma yolunda ileri adımların atıldığı bir süreçte olsaydık bugün ilk resmi nikâhın yıldönümünün pek bir anlamı olmayabilirdi. Ama bugün, içinde bulunduğumuz koşullar tamamen kaygı verici. Komisyondan geçen ve Meclis’e gelmekte olan yasa tasarısının 6. Maddesi müftülere nikâh yetkisi vermektedir. Bu işlem birinci planda Anayasa’nın laiklik ilkesiyle çelişmektedir. Laiklik ilkesi, din ile dünya işlerinin birbirinden ayrılmasıdır ve evlilik birliği bir dünya işidir. Bunun, 1926 yılında kabul edilmesine karşın bugün tam 91 yıl sonra evliliğin dünya dışı bir âlem sayılan bir alana terk edilecek oluşu tam anlamıyla vahim bir durumdur.”

Medeni Yasa’nın anlamı…
Medeni Yasa’nın kabul edilmesinin ana sebebinin “dine dayalı sürdürülen toplumsal hayatın yerine eşitlikçi bir toplum modelinin prtaiğe geçirilmek istenmesi” olduğunu belirten Sarıhan bu noktanın kavranması gerektiğini söyledi. Sarıhan sözlerini şöyle sürdürdü: “1926 Medeni Yasası’nın girişinde ‘Medeni Yasa’nın kabul edilmesinin ana sebebi Mecelle’den vazgeçme kararlılığımızdır. Mecelle’den vazgeçmedeki amacımız ise dinlere dayalı olarak yürüyen yasal düzenlemelerin toplumun eşitliği ve ortaklığını sağlamaktan uzak olacağıdır. Biz bugün bugünün gereksinimlerine göre kadın ve erkeği eşitleyen bir düzenleme yapıyoruz ama bu bugünle kalamayacaktır, çağ ilerleyecektir ilerleyen çağa ve ihtiyaçlara göre bu yasalar daha da ileriye gidecektir’ der. Biz bu yasaları ileri değil geriye götürüyoruz.”

Söz konusu tasarının diğer ayağının da kadınları yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Sarıhan sözlerine “Laik bir toplumda kadınların bir değeri vardır. Bugün bile laikliğin pratikte uygulanmadığından yakınıyoruz” ifadelerini de ekledi.

***

Çağdaşlıkla donatma kararlılığı

Sarıhan şunları söyledi: “İktidar insanların dini inançları üzerinden yeni bir istismara yöneliyor. Biz bugün ilk medeni nikâhın yıldönümünü elbette anıyoruz ve anımsatıyoruz ancak bu noktanın değerini daha fazla fark ederek yarının yine kendi isteklerimiz doğrultusunda eşitlikçi, adil ve çağdaş yasalarla donatma kararlılığını perçinleme günü olarak değerlendirmeliyiz.”

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın