SON DAKİKA

65 yıl sonra ilk ziyarette Lozan tartışması çıkardı

65 yılın ardından Atina’ya resmi ziyarette bulunan ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, ayağının tozuyla Lozan’ı tartışmaya

Bu haber 08 Aralık 2017 - 10:01 'de eklendi. 72

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ı ziyaret ederek ülkenin Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakanı Aleksis Çpras ile görüştü. 65 yıl sonra Türkiye’den ilk kez Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleştirilirken Erdoğan burada Lozan tartışmasını açtı. Erdoğan Yunanistan’ı ziyaretinde ilk olarak Skai TV’ye açıklamalarda bulundu. Burada darbe girişimi sonrasında Çipras ile Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerle ilgili yaptığı konuşmasını hatırlatan Erdoğan, “Çipras, bana darbeci askerleri 15-20 günde iade edeceğini söyledi. Ama hâlâ Yunanistan’dalar” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Lozan Antlaşması hakkında da, “Lozan Anlaşması sadece Türkiye ile Yunanistan’ı ilgilendiren bir anlaşma değil. Tüm bölgeyi ilgilendiriyor. Bu yüzden tüm anlaşmalar güncellenmeli. Bu güncelleme sadece Türkiye ile alakalı değil Yunanistan’la da alakalı” dedi. Ege Denizi’ndeki adalar arasındaki mesafelerin ‘sıkıntı verdiğini’ belirten Erdoğan ayrıca, hava, deniz ve kıta sahanlıklarının ‘halledilerek’ daha iyi bir konuma gelinmesi gerektiğini de ifade etmişti.

Erdoğan’ın bu açıklamalarına Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Çanakopulos’tan jet yanıt geldi. “Erdoğan’ın bugün vermiş olduğu söyleşi, ciddi kaygıları ve soru işaretlerini beraberinde getiriyor” diyen Hükümet Sözcüsü, “Yunan hükümeti ve Başbakanı, bu ziyaretin duvar değil, köprüler inşa etmek için bir fırsat oluşturacağını umuyor” dedi. Sözcü ayrıca, Lozan Anlaşması’nın iki ülkenin gerçek bir işbirliği ortaya koyabileceği “müzakereye açık olmayan bir temel taş” olduğunu da sözlerine ekledi.

Yunanistan’dan Lozan yanıtı
Erdoğan Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme öncesi liderler basın açıklaması yaptı. Pavlopulos, yaptığı açıklamada Erdoğan’ın Lozan hakkındaki ifadelerine yanıt verdi. Yunan Cumhurbaşkanı, “Lozan Anlaşması’nın reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz” dedi.

‘Anlaşılmayan bazı incelikler…’
“Özellikle Lozan konusunda zannediyorum hâlâ anlaşılmayan bazı incelikler var” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Lozan 94 yıl önce yapılmış bir anlaşma ve 94 yıl içerisinde dünya çok değiştir. Batı Trakya’da yaşayan insanlar inandıklarını Lozan’a göre yaşayabiliyorlar mı? Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlar ne yazık ki kendi seçtikleri değil, atanan başmüftüyle yönetiliyorlar. Türkiye’deki Patrik atanmaz, Sen Sinod Meclisi seçer. Demek ki Lozan uygulamada değil.”

“94 yılda pek çok şey değişti” diyen Erdoğan, “Bunlar gözden geçirilirse pek çok şeyin olması gerektiğini taraflar da kabul edecektir” ifadelerini kullandı ve özellikle Ege’de adil bir çözüm bulunması gerektiğini savundu.

‘Sizin gibi yetkilerim yok’
Pavlopulos, şu yanıt verdi: “Sizinle İstanbul’da tanıştığımızdan beri açık sözlü biri olduğunuzu biliyorum. Benim sizin gibi yetkilerim yok. Bu meseleleri hükümetle konuşursunuz.”

Yunan Cumhurbaşkanı, bir hukuk profesörü olduğunu vurgulayarak, Lozan’ın hukuki olarak yeniden açılmasının mümkün olmadığını söyledi. Bu sözleri yanıtsız bırakamayacağını söyleyen Erdoğan da şu karşılığı verdi: “Ben hukuk profesörü değilim ama siyaset hukukunu iyi bilirim. Burada anlaşmaların güncellenmesi diye bir şey vardır. Biz de bunu yaparız.”

Erdoğan bu görüşmenin ardından Çipras’la da bir araya geldi. Görüşme sonrasında iki ismin ortak basın toplantısında ise Çipras, Erdoğan’ın Lozan’la ilgili açıklamalarına ve diğer konulara şu şekilde değindi: “(Lozan) Bu anlaşmanın yeniden yapılandırılması, güncellenmesi söz konusu olamaz. Bunu açık ve net şekilde söylüyorum. Ben kendi tarafımdan Türkiye’nin bölgedeki ihlallerinin sona ermesi gerektiğini söyledik. Buradaki it dalaşının risk teşkil ettiğini söyledim.

(Kıbrıs sorunu) Yabancı askerlerin olmayacağı bir Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmasından yana olduğumuzu söyledim. Ve bu çözümün BM Genel Sekreteri’nin çerçevesinde bulunması gerektiğini söyledim.

(Darbeci askerlerin iadesi) Yunanistan yargısının kararları bağımsız şekilde alınır ve saygıyla karşılanır. Avrupa’ya yönelen demokratik bir Türkiye’yi Yunanistan’ın her zaman destekleyeceğini söyledim. Sizi Türk Yunan ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya davet ediyorum. Bu yeni sayfa kışkırtmalara dayanmayacak.”

Çipras’tan sonra konuşan Erdoğan ise şunları söyledi:

“(Darbeci askerlerin iadesi) Yunan yargısına benim bir çağrım var. Gecikmiş adalet, adalet değildir. Bunların iadesi mümkündür.

(Lozan) Lozan sadece Ege’yi mi kapsıyor? Batı Trakya’daki azınlıkların hukuku yok mu? Şimdi buradaki azınlıkların hukukunu bu anlaşmayla biz nasıl teminat altına alacağız? Hâlâ bir baş müftülük meselesi çözülemedi. Orada baş müftü seçimle değil atamayla geliyor. Lozan ne diyor? Seçimle gelir. Bizim artık zaman kaybına tahammülümüz yok.”

Erdoğan, sözlerinin sonunda ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararına da değinerek, “Bu karar bölgemizin ve dünyanın barışı adına son derece talihsiz bir açıklamadır. Açıklama uluslararası hukukun ayaklar altına alınmasıdır” dedi.

‘Başka ülkeleri ilgilendirmez’
Çipras, Erdoğan’ın sözleri sonrası tekrar konuştu ve, “Yunanistan’daki vatandaşlarla ilgili konular başka ülkeleri ilgilendiren konular değil” dedi. Çipras, Kıbrıs konusunda da, “Kıbrıs’la ilgili olarak ben 43 yaşındayım ve 43 yıldır bu mesele açık. Bu çerçevede kimin suçlu olduğuna dair tartışma söz konusu. Bu durum 43 yıldır devam ediyor” diye konuştu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın