100 Bin Kamyon Şoförü Açığı Olan İngiltere, Gıda Krizi ile Karşı Karşıya Kaldı, Bazı İstasyonlarda Akaryakıt Kalmadı

İngiltere’de benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken, birçok istasyonda akaryakıt kalmadı.

100 Bin Kamyon Şoförü Açığı Olan İngiltere, Gıda Krizi ile Karşı Karşıya Kaldı, Bazı İstasyonlarda Akaryakıt Kalmadı
Yayınlama: 26.09.2021
9
A+
A-

Brexit ve pandeminin yol açtığı hasarı onarmaya çalışan İngiltere’de hayat adeta durmuş durumda. Benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken, birçok istasyonda akaryakıt tükendi. Tedarik zincirinde yaşanan sorunlar market raflarının boş kalmasına neden oldu.

Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu.

Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu.

Geçen hafta BP’nin ülkede yeterli sayıda nakliye aracı sürücüsü olmaması nedeniyle bazı petrol istasyonlarını geçici olarak kapatılacağını duyurmasıyla araç sahipleri benzin istasyonlarına akın etti. İstasyonların önünde uzun kuyruklar oluşurken, çoğu istasyonda yakıt stoku tükendi.

ŞOFÖR SIKINTISI YAŞANIYOR

Pandeminin yol açtığı tedarik sorunların yanı sıra enerji fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişin ardından şoför sıkıntısının yaşandığı ülkede, süpermarket zincirlerinde de bazı ürünlere ulaşılamıyor, panik alımları rafların boşalmasına neden oldu.

BAZI ÜRÜNLER BULUNAMIYOR

Süpermarket zinciri Tesco, Noel öncesinde panik satın alma riski olduğu konusunda uyardı. Tedarik sorunları pek çok sektörü etkiledi. McDonald’s, KFC ve Nando’s gibi restoran zincirlerinde bazı ürünler bulunamıyor.

Market rafları boşaltıldı

Market rafları boşaltıldı

Tesco, İngiliz Hükümeti’ne 800 sürücü eksiği olduğunu söyledi. İşe alımlarda verilen 1000 sterlin tutarındaki nakit ikramiye ve maaş zamlarına rağmen yeterli sayıda şoför sayısına ulaşılamıyor.

100 BİN ŞOFÖR AÇIĞI 

Ülkede 100 bin şoför açığı olduğu belirtiliyor. Brexit’in ardından 20 bin şoför ülkesine dönerken son 18 ayda 50 bin İngiliz şoförün işi bıraktığı biliniyor.

Bazı ürünler bulunamıyor.

Bazı ürünler bulunamıyor.

Hükümet, kamyon şoförleri için göçmen kurallarını gevşetmeye hazırlanıyor.

BAZI BENZİN İSTASYONLARI KAPANDI

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Cumartesi günü ülkede son dönemde nakliye aracı sürücülerinin gelen talebe yetersiz kalması sonucu bazı petrol istasyonlarının kapanmasına ilişkin halka itidal çağrısında bulundu. Sürücülerin ihtiyaçları olduğu kadar benzin almaları halinde yeteri kadar stok bulunduğunu söyledi. İngiltere’de 6 rafineriyle 47 depolama tesisinin bulunduğunu kaydeden Shapps, ülkede benzin açığı sorunu olmadığını tekrarladı.

Benzin İstasyonları kapandı ve uzun kuyruklar oluştu.

Benzin İstasyonları kapandı ve uzun kuyruklar oluştu.

”İNGİLİZ ASKERLERİNİN AKARYAKIT NAKLİYE ARAÇLARINI KULLANMASI İÇİN GÖREVLENDİRİLEBİLECEK”

Ulaştırma Bakanı, gerekmesi halinde acil durum planına göre İngiliz askerlerinin akaryakıt nakliye araçlarını kullanması için görevlendirilebileceğini kaydederek, “Eğer gerçekten yardımcı olacaksa onları göreve getiririz” diye konuştu.

İŞGÜCÜ AÇIĞI YAŞANIYOR

Doğalgaz fiyatlarının keskin artışlar göstermesi, doğalgaza dayalı imalat sektörlerini de zora soktu. Artan girdi fiyatları nedeniyle bazı tesislerde gübre ve karbondioksit üretiminin durması stoklarda düşüşü beraberinde getirdi. İşgücü açığının yaşandığı gıda ve çiftçilik sektörleri de göçmen kurallarının gevşetilmesini talep ediyor.

DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞEBİLİR

Gıda üreticilerinin yoğun olarak kullandığı karbondioksit fiyatında yaşanan hızlı artış sonrası sektör temsilcileri, durumun daha da kötüleşebileceği konusunda uyarıyor.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı