SON DAKİKA

‘Yurttaşa terörist diyor, kendi ordusunu kuruyor’

‘Sivillere ceza muafiyeti’ sağlayan KHK’yi eleştiren CHP, AKP’nin kendi ordusunu yaratma anlamına gelen bu adımını Mussolini ve

Bu haber 27 Aralık 2017 - 9:13 'de eklendi. 80

Darbe girişimi ve devamı niteliğindeki eylemlere müdahale eden sivillere cezai sorumsuzluk da tanıyan yeni KHK’ye CHP’den tepki üstüne tepki geliyor. “Herkesi terörist ilan edebilecek bir KHK’dir” diyen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile ‘hukuk devletinin idamı’ olduğunu savunan Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, faşizm göndermesi yaparak Hitler ve Mussolini’yi hatırlattı.

‘Palanı bile’ deniliyor
TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özkoç, “Milleti birbirine düşüren, millet iradesini yok sayan ve herkesi terörist ilan edebilecek bir KHK’dir. Aslında alınan karar şudur; palasıyla sokağa çıkan vatandaşa deniliyor ki ‘sen bu palanı bilemeye devam et, artık özgürsün, sen herhangi bir şekilde birisi terör olaylarına destek veriyor diye görürsen bu palayla ona saldırabilirsin’ diyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Özkoç, şöyle devam etti; “İçişleri Bakanlığı’na bağlı dernek adı altında kendi yarattıkları militarize güçleri ve yurtdışında başta Almanya olmak üzere oluşturdukları derneklerin mensuplarını artık yeri ve zamanı geldiğinde silah kullanabilirsiniz, adam öldürebilirsiniz, bununla ilgili bütün her şey sizin önünüze açtık, yapabilirsiniz, arkanızda biz varız demektir. Almanya’da SS nasıl çıktı? Bu militarize güçler nasıl yasallaştı, hangi yollardan geldiler?”

‘Bakanların birçoğu da karşı’
İsim vermeden Erdoğan’a da seslenen Engin Özkoç, “Sen Türkiye Cumhuriyeti’nde artık kendi ordunu yaratmak isteyen, kendi militarize güçlerini yaratmak isteyen Türkiye’yi temelden sarsarak bu rejimi, yapılarını tamamen yıkmak isteyen bir anlayışa hizmet ediyorsun” diye konuştu.

Özkoç, AKP içinde de pek çok milletvekili ve hatta bakanın uygulamaya karşı olduğunu savundu.

AYM’den dönerse CHP ne yapacak?
Konuyu AYM’ye taşıyacaklarını ancak çok umutlu olmadıklarını da kaydeden Özkoç, CHP’nin ‘B planını’ ise şu sözlerle açıkladı; “CHP, Türkiye’deki hukuk yollarını sonuna kadar deneyecek. Bunu tarihe not olarak düşecek. Anayasa Mahkemesi yolumuz tıkanırsa, demokratik mücadelemize, halkımıza bunu anlatmaya her alanda anlatmaya, alanlara inmeye, insanlara ne kadar ileri gidildiğini anlatmaya devam edecek.”

Mussolini ve Hitler benzetmesi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba da ‘Mussolini ve Hitler’ benzetmesi yaparken, “Son çıkarılan Kanun Hükmündeki Kararnamelerle birlikte hukuk devleti idam edilme kararı verildi. Bu hukuk devletinin idamıdır. Bütün muhaliflere sokakta seslerini duyurmaya çalışan herkese parmak sallanıyor” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, şöyle devam etti; “Referandumda ‘hayır’ diyenlere terörist diyen bir anlayış, HES’lere karşı gelenlere, dağlarının, ovalarının yağma edilmelerine karşı gelenlere terörist diyen anlayış maalesef bütün ülkeye bir gömleği giydirmeye çalışıyor. Bu anlayış Mussolini’nin kara gömleklileri, Hitler’in SS gibi kendi paramiliter gücünü kurmaya çalışıyor.”

‘Saray, Bahçeli’ye kadro versin’
MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin bu konuda AKP’ye verdiği desteği de eleştiren Veli Ağbaba, “Bahçeli Saray’ın taşeronudur. Saray ona kadro vermelidir. Hatta sözlüye ve sınava tabi tutmadan Saray’ın kadrolusu olmalıdır. Uzunca süreden beri zaten Saray’ın sözcülüğünü resmi olarak yapıyor. Milliyetçiler de zaten onu çoktan kadro dışı bıraktı” diye konuştu.

‘Tek tip’ düzenlemesine de değinen Ağbaba, “Tek tip sadece FETÖ’cülere değil, AKP dışındaki muhaliflere giydirilmek isteniyor. Biz kişisel olarak bireysel olarak değerlendirme içerisinde değiliz. Buna topyekûn karşıyız. Bu insan haklarının yok edilmesidir. 12 Eylül’den daha beterdir bu uygulama. Herkesin bu uygulamaya karşı çıkmasını bekliyoruz” dedi.

***

Kılıçdaroğlu ‘sözleri’ hatırlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise KHK’ler hakkında, 15 Temmuz’dan sonra Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’yle yaptığı görüşmeyi ve verilen ‘sözleri’ hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı; “15 Temmuz günü, ellerinde silah, mermi olmayan erler linç edilmişti. Onların ne kabahati vardı? Komutanlar yönlendirmişti. Saray’a gittiğimde bu konuyu gündeme getirip soruşturulmasını istemiştim. Erdoğan, Yıldırım, Bahçeli, İbrahim Kalın, hepsi oradaydı ve hak vermişlerdi. Bahçeli daha sonra linç edilen erler konusunda çok sert bir açıklama yapmıştı. O linç olaylarının soruşturulacağına dair söz vermişlerdi. Sözlerini tutmadıkları gibi şimdi linci yapanlara ömür boyu dokunulmazlık veriyorlar.”

‘Vebali AYM’nin’
Hürriyet’ten Deniz Zeyrek’e konuşan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de bu kadar ruhsatsız, kayıtsız silah var. İçişleri Bakanı, yargı kararı olmadan insanları terörist ilan ediyor. Bu düzenleme var olduğu sürece, biri çıkıp o insanları ‘terörist’ diye öldürüp dokunulmaz mı olacak? Böyle olursa devlet, kendi güvenliğini yeraltı örgütlerine havale etmiş olur. Devletin güvenliğini ‘arka bahçe’ olacak bir yapıya teslim edemezsiniz” dedi.

KHK’lerin Meclis’i tasfiye amacı taşıdığını söyleyen CHP Lideri, AYM’ye de seslendi; “Bu işin tek sorumlusu AYM’dir. AYM üyeleri söylesin; Taşeron, Vakıfbank, Şeker Kurumu, TAPDK düzenlemelerinin OHAL ile 15 Temmuz ile ne alakası var? Anayasa’nın ve TBMM’nin askıya alınmasının vebali AYM üyelerindedir.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın