YUNANİSTAN, İSRAİL’DEN DRONE ALMAYI PLANLIYOR

Yunanistan basınında yer alan haberlere göre Yunanistan, Türkiye karşısında bir hayli geride kaldığı insansız hava aracı eksikliğini İsrail’den alacağı araçlarla gidermeye çalışıyor.

YUNANİSTAN, İSRAİL’DEN DRONE ALMAYI PLANLIYOR
Yayınlama: 20.10.2020
1
A+
A-

Yeni çağın, fotoğrafçılıktan arama kurtarmaya ve hatta sıcak çatışmaya kadar bir çok alanda kullanılan insansız hava araçları önümüzdeki günlerde Ege semalarının yeni aktörlerinden olacağa benziyor.

NTV’nin aktardığına göre Yunanistan, İsrail’den İHA alma planları yapıyor.

 Yunanistan toplam 15 insansız hava aracına sahipken, Türkiye’nin sahip olduğu üretici konumuna dikkat çekiliyor ve iki ülke arasında bu konudaki “gizli rekabetin” artacağı yorumu yapılıyor.

Yunan basını Türkiye’nin insansız hava araçlarının Ege’deki varlığının arttığını söylerken, Atina’nın da bu konudaki açığını kapatmak için yeni insansız hava aracı alımına hazırlandığını duyuruyor.

Buna göre, İsrail’den toplam 15 drone alımının planlandığı aktarılıyor. İsrail’den leasing yöntemi ile tedarik edilecek Heron tipi insansız hava araçlarının merkez üssünün Ege’nin kalbindeki İskiri (Skiros) Adası olacağı belirtiliyor. Bu yatırımın toplam maliyeti ise 16,5 milyon euro olarak hesaplanıyor.

Atina’nın temin edeceği araçların özellikle sınır muhafaza, arama kurtarma çalışmaları ve afetlerde müdahale için ideal olduğu kaydediliyor.

Gündüz ve gece görüşüne saihp olan Heronlardan 2010 yılında Türkiye de satın almıştı.

Türkiye son yıllarda yerli iha üretimiyle bu alandaki yükselişini sürdürüyor.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı