SON DAKİKA

Yunan Medyası Yazdı: ‘Ankara Nişan Alıyor, Atina Teyakkuzda’

Yunanistan ve Türkiye arasında artan ada gerilim tırmanırken Yunan basını ise “Ankara nişan alıyor, Atina teyakkuzda” diye yazdı.

Bu haber 27 Eylül 2022 - 21:05 'de eklendi.
Abone ol

Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar’a yönelik uluslararası hukuku çiğneyen faaliyetlerinin görüntülenmesi, Ankara ve Atina arasındaki gerilimi yeni bir boyuta taşmıştı. Ege’de görev uçuşu yapan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İHA’lar bir hareketlilik tespit ederek, Yunanistan’a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam’a doğru seyir halinde olduğunu belirlemişti.

Bu gelişmelerin ardından Dışişlerinin Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisini Bakanlığa çağırması ve ABD’ye de protesto notası vermesiyle yeniden tırmanan gerilim, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı ardından 30 Ağustos Zaferi’ni hatırlatarak Yunanistan’a felaket uyarısı yapmasıyla başka bir boyuta taşındı.

Söz konusu gelişmelerin ardından Yunan medyası da iki ülke arasındaki gelişmelere yer verdi. To Vima gazetesi “Ankara nişan alıyor, Atina teyakkuzda” başlıklı bir yazıyı manşetlerine taşıyarak, “Türkiye, Yunanistan’ı ‘insanlık dışı’, ‘güvenilmez’ ve ‘saldırgan’ bir ülke olarak sunan bir mozaik inşa etmeye çalışırken, aynı zamanda Atina’yı tehdit etmeye devam ediyor” diye yazdı.

‘TÜRK MEDYASI ABARTIYOR’

Türkiye’nin ve Türkiye medyasının adaların silahsızlandırılması konusuna bakışını “abartı” olarak yorumlayan To Vima, “Türk medyasının konuyu adaların ‘askersizleştirilmesinin açık ihlali’ olarak abartması ve görüntünün gücünü kullanarak izlenim yaratmaya çalışmasının ardından ertesi gün diplomatik alanda herhangi bir işlem yapılmadı. Nitekim dün Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Christodoulos Lazaris, Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve kendisine ‘adaların askerileştirilmesi’ ve ‘Lozan Antlaşması’nın ihlali’ nedeniyle brifing verildi” ifadelerini kullandı.

To Vima adalarda tartışma yaratan silahlar için “Trakya’daki kritik birimlere yerleştirilmesi bekleniyor” diye yazdı.

‘2023 YAKLAŞTIKÇA SÖYLEMLER TIRMANACAK’

“Erdoğan’ın ‘savaş’ ortamını mı hazırladığı yoksa boş tehditler mi savurulduğu konuşuluyor” diye yazan Yunanca yayın yapan in.gre’deki yazıda, “Bazıları için Erdoğan’ın tehditleri devam ettiği sürece sahada bir ‘olay’ çıkması daha zor” ifadeleri kullanıldı. Gazete öte yandan hem Atina’da hem de Ankara’da 2023 seçimleri yaklaştıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerinin daha da tırmanmasının beklendiği ifade edildi.

‘TÜRKİYE, EGE’DEKİ SORUNA ABD’Yİ DE DAHİL EDİYOR’

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini de “Türkiye çerçeveye ABD’yi dahil ediyor” başlıklı yazısında “Ankara’daki her iki ülkenin büyükelçiliklerine gönderilen Doğu Ege’ye götürülen ABD zırhlı tekerlekli araçlarının ‘askerden arındırılmış’ statülerini ihlal ettiğini iddia etmesi üzerine, Türkiye, ABD’yi Yunanistan’la birlikte Ege’deki tırmanış çerçevesine yerleştiriyor” diye yazdı.

Öte yandan gazetenin haberi şöyle devam ediyor: “Siyasi analistler, Ankara’nın sistematik olarak Yunan adalarının militarizasyonu konusunda bir anlatı oluşturmaya çalıştığına inanıyor.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

NE OLMUŞTU?

Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar’a yönelik uluslararası hukuku çiğneyen faaliyetleri görüntülenmişti. AA’nın haberine göre, Ege’de görev uçuşu yapan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İHA’lar bir hareketlilik tespit ederek, Yunanistan’a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam’a seyir halinde olduğunu belirlemişti.

AA’ya konuşan güvenlik kaynakları, 18 Eylül ve 21 Eylül’de yaşanan bu olayları Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi olarak nitelendirmişti.

Bu gelişmelerin ardından Türkiye, Yunanistan’ın Midilli ve Sakız Adalarına ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etmişti.

Dün akşam saatlerinde Kabine toplantısı ardından konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Yunanistan’ın her tarafı buram buram tahrik ve provokasyon kokan politikalarını takip ediyoruz. Geçtiğimiz ağustosta 100. yılını kutladığımız zaferlerin Yunan halkına ve yöneticilerine ödettiği bedelleri hatırlatmak istiyorum. Yunan yöneticiler hesabını er geç en başta kendi halkına vermek mecburiyetinde kalacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar’a (GASA) zırhlı birlik çıkarmasına yönelik bir soru üzerine, “Uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil” demişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR