SON DAKİKA

Yöntem karanlık, adı Şirinler

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, Man Adası’nda kurulan şirketle Erdoğan’ın yakınları arasında yaşandığını iddia ettiği

Bu haber 01 Aralık 2017 - 7:33 'de eklendi.

NURCAN GÖKDEMİR [email protected] @nurcangokdemir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Man Adası’ndaki 1 Sterlin sermayeli şirkete 20 günde milyonlarca dolarlık para transferi yapıldığı iddialarına konu olan yöntem, ‘Şirinler’ (Smurfing) olarak isimlendiriliyor.

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) para aklama yöntemleri arasında kabul ettiği ve FETÖ iddianamelerindeki suçlamalar arasında yer alan yöntem, ismini Şirinler çizgi filminden alıyor. Bu yönteme göre, Türkiye’nin 2015 yılında getirilecek nakde ilişkin üst sınırı kaldırmasına karşın karşıdaki ülkelerde var olan sınırlandırma nedeniyle paralar küçük miktarlara bölünüp çok sayıda kişi üzerinden havale ediliyor.

Tutar bölünüyor, bildirim gerekmiyor
MASAK’a göre yöntem şöyle işliyor:
“Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte konuyla ilgili düzenlemelerin yapıldığı ülkelerde belirli tutarların üzerindeki nakit işlemlerin bildirilmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu limit ABD için 10 bin dolar. Ülkemizde de 4208 sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik değişmeden önce; yükümlüler taraf oldukları ve aracılık ettikleri tutarı 5 milyar lira veya muadili dövizi aşan her türlü işlemi MASAK’a bildirmek zorundaydı. Bu tutar, tespit edildiği tarihte yaklaşık 20 bin ABD dolarına tekabül ediyordu. Bildirim yükümlülüğünden kurtulmak için eldeki fon bu limite yakın tutarlara bölünür ve çok sayıda kişi (smurf) tarafından çok sayıda bankaya veya aynı bankanın farklı şubelerine yatırılır.

Bu durum sadece nakit işlem bildiriminden kurtulmayı sağlar, yoksa şüpheli işlem bildirimi şüphelenilen her durumda yapılabilir. Para bu şekilde sisteme girmiş olur.”

‘Şüpheli işlem’ bildirimi zorunluluğu
MASAK, eldeki fonu ‘smurf’ olarak isimlendirilen kişiler üzerinden transfer etmeyi ‘bildirimi zorunlu şüpheli işlem’ kategorisinde değerlendiriyor.

Bildirimde bulunması yasal olarak zorunlu kişiler için hazırlanan rehberde ‘smurfing’ yöntemi şöyle açıklanıyor: “Off-shore merkezlerden veya bu ülke ve merkezlere; makul açıklama yapılmadan, tek seferde dikkat çekici meblağlı veya belli bir zaman aralığında önemli tutarlara ulaşan sık ve düşük meblağlı transferlerin yapılması. Büyük tutarlı yasadışı fonların, dikkat çekmemek ve resmi raporlama eşiklerinden kaçınmak amacıyla çok sayıda kişi adına açılmış hesaplara bölünerek yatırılması.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!