SON DAKİKA

Yeni Bir Hava Durumu Türü Tespit Edildi

Öncelikle dünyanın belirli bir bölgesinde mevcut olan yeni bir hava durumu türü gözlemlendi: kompakt, yavaş hareket eden, nem açısından zengin havuzlar. Araştırmacılar buna ‘atmosferik göller’ diyorlar.

Bu haber 28 Aralık 2021 - 0:50 'de eklendi.
Abone ol

Bu benzersiz fırtına türü, Batı Hint Okyanusu üzerinde meydana geliyor ve Afrika’ya doğru hareket ediyor. Bir girdap tarafından yaratılan çoğu fırtınanın aksine, göller yağmur üretecek kadar yoğun su buharı konsantrasyonları tarafından üretiliyor.

Bu atmosferik göller, atmosferik nehirlere, dar yoğun nem kuşaklarına benziyor. Bununla birlikte, yeni meteorolojik fenomen türü daha küçüktür, daha yavaş hareket ediyor ve kendisini oluşturan hava sisteminden ayrılıyor. Amerikan Jeofizik Birliği’nin 2021 Güz Toplantısında sunulan araştırmayla ilgili bir özet, “Bu buhar kütleleri bazen doğu Afrika kıyılarında batıya doğru sürüklenerek bu yarı kurak bölgeye yağmur getiriyor” diye açıklıyor.

“Bir anda kaynaktan kıyı şeridine bitişik olan, yağmur taşıyan ‘atmosferik nehirlerin’ aksine, bu bağlantısız ve sürüklenen su kütlelerine ‘atmosferik göller’ diyoruz.” dediler. Rüzgar hızının genellikle çok düşük veya ihmal edilebilir olduğu bir ekvator bölgesinde olduğu gibi, bu atmosferik göllerin acelesi yoktur. Beş yıllık meteorolojik verilerin analizinde, en uzun süren fırtına toplamda 27 gün havada kaldı.

Beş yıl boyunca, ekvatorun 10 derece yakınında, altı günden uzun süren 17 atmosferik göl keşfedildi. Görünüşe göre bu göller, bazen tropikal siklonlara dönüştüğü diğer bölgelerde de olabilir. Şimdi fenomen üzerinde tam bir çalışma yürütmek için bir ekip oluşturuluyor. Araştırmacıların araştıracağı sorulardan biri, atmosferik göllerin kendilerini oluşturdukları nehir-göl modellerinden neden ayırdıklarıdır. Bu muhtemelen genel atmosferik rüzgar modellerinden veya belki de dahili olarak üretilen kendinden tahrikli rüzgarlardan kaynaklanmaktadır.

Araştırmacılardan biri, Miami Üniversitesi’nden atmosfer bilimci Brian Mapes, “Bu şeyleri karaya taşıyan rüzgarlar o kadar heyecan verici ki, hassas bir şekilde sıfıra yakın rüzgar hızı, her şey onları etkileyebilir” diyor.

“İşte o zaman bilmeniz gereken şey, bunlar kendiliğinden mi hareket ediyor, yoksa iklim değişikliğiyle değişebilecek çok daha büyük ölçekli bazı rüzgar kalıpları tarafından mı yönlendiriliyorlar.” İklim değişikliği açısı önemlidir, çünkü artan sıcaklıklar herhangi bir şekilde atmosferik göllerin oluşumunu ve hareketini etkilerse, bu, Afrika’nın doğu kıyısına ulaşan yağışları etkileyebilir, buna şiddetle ihtiyaç duyulur.

Mapes’e göre, bir yıllık atmosferik göllerdeki tüm su bir kerede sıvılaştırılsaydı, sadece birkaç santimetre derinliğinde ama bir kilometre genişliğinde bir su birikintisi oluştururdu. Bu önemli bir yağış miktarıdır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bir sonraki adım, daha yerelleştirilmiş ve ayrıntılı okumalar dahil olmak üzere daha fazla veri toplamaktır. Mapes’e göre, yağmur ve su buharının günden güne değil, aydan aya incelenme eğiliminde olduğu, dünyanın bir parçası bu göllerin bu noktaya kadar gözden kaçırılmasının nedeni olabilir.

Mapes, “Ortalama olarak kuru bir yer, bu atmosferik göller meydana geldiğinde, kesinlikle çok önemli oluyorlar” diyor.

“Gözlemci denizcilerin rüzgar desenleri için muson kelimesini kullandıkları ve bu ara sıra meydana gelen yağmur fırtınalarını da kesinlikle fark ettikleri, saygıdeğer ve büyüleyici bir denizcilik tarihine sahip bu bölgede onlar hakkında daha fazla yerel bilgi edinmeyi dört gözle bekliyorum.” diye ekledi.

Araştırma, Amerikan Jeofizik Birliği’nin 2021 Güz Toplantısında sunuldu.

KAYNAK:BİZSİZİZ.COM

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!