SON DAKİKA

Yanlış politika öğrenciyi aç işçiyi işsiz bırakıyor

BirGün AnkaraAnkara Üniversitesi’nde yemek fiyatlarının artışı, kalitesiz ve içinden “kurt” çıkan yemekler, öğrencilere fişli

Bu haber 04 Aralık 2017 - 17:31 'de eklendi. 67

BirGün Ankara

Ankara Üniversitesi’nde yemek fiyatlarının artışı, kalitesiz ve içinden “kurt” çıkan yemekler, öğrencilere fişli alışveriş yerine kartlı alışverişi dayatan uygulamalar yemekhanelerin öğrenciler tarafından tercih edilmemesine neden oldu.

Onlarca akademisyenin KHK ile ihraç edildiği, kampuslerinin “yüksek güvenlikli kampüsler”e dönüştürülmeye başlandığı Ankara Üniversitesi’nde 60 yemekhane işçisi, üniversite yönetiminin yanlış politikaları nedeniyle işsiz kalmak üzere.

Yemekhanede öğrenciler için belirlenen yemek fiyatlarına her yıl zam yapan üniversite yönetimi, bu yıl da 2 TL 25 kuruş olan yemek fiyatlarını 3 TL’ye çıkarttı. Öğrencilerin fiyatların düşmesi yönündeki talebini reddeden üniversite yönetimi, fişli yemek alışverişini de kartlı yemek alışverişine dönüştürdü. Bu kapsamda eskiden yemeklerini gişeden aldıkları fişler ile tüketebilen öğrencilerden yemekhanelerden yararlanmak için kredi kartına benzeyen kartları kullanmaları istendi. Kredi kartı benzeri kartlara çeşitli bankalar aracılığı ile para yüklenmesi istenen öğrenciler, bu işlemi uygulamadıkları durumlarda yemekhaneden yararlanamadı.

“60 işçi ücretsiz izne gönderildi”

Geçtiğimiz yıllarda bin 700’e kadar yükselebilen günlük yemek satışlarının tüm kampüslerde toplam 400’e kadar düştüğünü ifade eden yemekhanenin taşeron işçileri ise işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yemekhane işçisi, Cuma günü 60 kişinin ücretsiz olarak izne yollandığını ve yemek satışlarının düzelmemesi durumunda en az 100 kişinin işsiz kalabileceğini söyledi. Yemekhaneye gelen öğrenci sayısında büyük bir düşüşün yaşandığını ve bu nedenle yemeklerin satılamadığını anlatan yemekhane işçisi, yemek kalitesinin de bir hayli düştüğünü belirtti. Yemekhane işçisi, bazı yemeklerden kurt çıktığı ve baharatların bozuk olduğu gerekçesiyle birçok şikayetin kendilerine ulaştırıldığını da anlattı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın