Privacy Policy Page
SON DAKİKA

Yandaş vakıfların başkanları protokole girdi

AKP iktidarında korunup kollanan yandaş vakıflar, kamu kaynaklarından sınırsız bir biçimde yararlanmasının ardından şimdi de

Bu haber 20 Ocak 2018 - 15:46 'de eklendi.

HÜSEYİN ŞİMŞEK

AKP, yandaş dernek ve vakıflara sağladığı sınırsız kamu yararını yeterli bulmadı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile bundan böyle “Vergi muafiyeti tanınan vakıfların başkanları” resmi törenlerde protokolde kendisine yer bulacak.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), İlim Yayma Vakfı, yurtlarında onlarca çocuğun istismara uğradığı Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve imam hatip vakıflarının başkanları bundan böyle protokolde temsil edilecek.

Yürürlüğe girdi

“Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte resmi törenlerde devlet protokolüne ilişkin düzenlemeler yapıldı.

2012 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikte yapılan düzenleme ile bundan böyle, devlet protokolünde 18’inci sıra yandaş vakıf başkanlarına verildi. Yönetmelikte düzenleme ile ilgili, “Protokol listesinin 18 numaralı sırasına, ‘Kamu yararına çalışan dernek başkanları’ ibaresinden sonra gelmek üzere, ‘Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınan vakıf başkanları’ ibaresi eklenmiştir” denildi.

“Karmaşa yaşanabilir” uyarısı

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile ilgili BirGün’e değerlendirmelerde bulunan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Yüksek Öğrenim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “Kabul edilemez bir düzenleme” yapıldığını ifade etti.

Vergi muafiyeti tanınan 247 vakfın bulunduğunu ve bunların büyük çoğunluğunun AKP ile yakın ilişkileriyle bilindiğini ifade eden Bozdoğan, “Son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile protokol imzalayan, vergi muafiyetine sahip vakıflar, önceden izin alma şartı olmadan maddi yardım toplama hakkına da sahiplerdi. Şimdi devlet kademesi ile eşitlenecek bir protokol düzenlemesi yapılmış. Protokol sırasında karmaşa yaşanabilir” dedi.

“Yeni Türkiye’nin protokolü”

Devlet törenlerinin ve ulusal bayram protokollerinin kendi içerisinde bir mantığının olduğunu, yandaş vakıf başkanlarının bu protokole girmesinin AKP’nin yeni Türkiye’sinin protokolü olduğunu ifade eden Bozdoğan, “Atanmış ya da seçilmiş olan kamu görevlileri, parlamento temsilcileri veya yerel amirlerin var olduğu protokole 18’inci sıradan da olsa yandaşlar eklendi. Yurtlarda yaşanan istismar olayları başta olmak üzere birçok sıkıntıdan kaynaklı tartışmalar devam ederken bu vakıfların başkanlarının protokole dahil edilmesi çok yanlış bir uygulama” diye konuştu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!