SON DAKİKA

Yabancılar – Türkiye Vatandaşlık Şartı

Yabancı yatırımcılara koyulan vatandaşlık hakkı şartında %70’lik bir baraj düşüşü geleceği konuşuluyor. Yasanın Mayıs ayında görüşülecek torba yasayla onaylanması söz konusu.

Bu haber 26 Mart 2018 - 15:20 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Eğer bir başka ülkenin de vatandaşlığına sahip olmak istiyorsanız, o ülkeye çeşitli alanlarda yatırım yapmanız gerekir. Türkiye’den vatandaşlık sahibi olmak isteyen yabancılara,1 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı şartı bulunuyordu. Yeni düzenlemelerle bu limitin 300 bin dolara kadar düşürüleceği söyleniyor. 

Türkiye’nin en çok yatırımcı çeken ve en aktif iç sektörlerinden birisi inşaat sektörü. Şehirleşmenin gün geçtikçe arttığı ülkemizde, en büyük inşaatların sahipleri de genelde yabancı şirketler oluyorlar. İnsanların barınma ihtiyacı hiç bitmeyeceğinden onlara evler yapıp satmak, çoğu şirketin işine geliyor.

Bu şirketler ya da kişiler, 1 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı yapınca Türkiye’den vatandaşlık alma hakkına sahip oluyorlar. Bu karar 12 Ocak 2017’de yayınlanan Resmi Gazete ile duyurulmuştu. Ancak konut fiyatlarının düşmesi üzerine 1 milyon dolarlık limitin 300 bin dolara kadar çekileceğine dair yeni bir torba yasa hazırlandı. 

Mayıs ayında meclis gündemine gelmesi beklenen tora yasayla, söz konusu şartın onaylanmasının üzerinden bir yıl geçmeden %70’lik bir baraj düşüşü yaşandı. 2017’de koyulan ilk madde, en az 2 milyon dolarlık sabit sermaye yatırımı, en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı ve 3 yıl satılmama taahhütü vatandaşlık hakkını getiriyordu.

Yaz Saati Uygulaması Türkiye'de Yine Ortalığı Karıştırdı!

Artık yabancı gayrimenkul yatırımcıları eğer evlerini önümüzdeki mayıs ayından sonra satın alırlarsa, çok daha kolay Türk vatandaşı olabilecekler. 

Atatürk'ün Katilleri

Türk vatandaşlarının ise tam tersini yapıp farklı ülkelerden vatandaşlık alması zorlaşıyor. Dolar ve Euro ile Türk Lirası arasındaki fark büyüdükçe Türk yatırımcılar, yurt dışına açılmakta oldukça zorlanıyorlar. 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!