SON DAKİKA

Ukrayna’dan Gerilimi Tırmandıracak Hamle: Ordunun Yarısını Donbass’a Konuşlandırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Çarşamba sabahı, artan gerilimler nedeniyle Ukrayna’nın savaşın parçaladığı Donbass bölgesine 100.000’den fazla asker ve büyük miktarda donanım yerleştirdiğini iddia etti.

Bu haber 01 Aralık 2021 - 23:12 'de eklendi.
Abone ol

Çarşamba günü bir brifingde konuşan diplomatik sözcü Maria Zakharova, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri artıyor” dedi. Askeri güç, ağır ekipman ve personel çekiyor.”

“Bazı raporlara göre, çatışma bölgesindeki asker sayısı… şimdiden 125 bin kişiye ulaştı ve eğer kimse bilmiyorsa, bu, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin tüm bileşiminin yarısıdır” dedi.

Zakharova, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i, gelecek yıl çok uluslu tatbikatların bir parçası olarak yabancı silahlı kuvvetlerden birliklerin ülkeye girmesine izin verecek bir yasa tasarısını ulusal parlamentoya sunduğu için de kınadı.

Ona göre, böyle bir hareket, Kiev güçleri ile kendi kendini ilan eden iki ayrı cumhuriyete sadık askerler arasındaki savaşı sona erdirmek amacıyla 2014 yılında imzalanan Minsk anlaşmasıyla doğrudan çelişiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama, Kremlin’in Rusya sınırlarına yakın bölgede Amerikan tanksavar füzelerinin konuşlandırıldığı iddiasıyla ilgili endişeleri arasında geldi.

Kasım ayının sonunda, Ukrayna askeri istihbarat servisi başkanı Kirill Budanov, gelişmiş ABD yapımı Cirit sistemlerinin Kiev birlikleri tarafından test edildiğini ve Donbass’a konuşlandırıldığını söyledi.

Birkaç saat sonra, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bunun bölgede tam bir çatışma olasılığını artıran endişe verici bir gelişme olduğunu belirtti. “Son haftalarda, Ukrayna liderliğinden – özellikle ordu söz konusu olduğunda – aşırı ateşli ve tehlikeli bir bilinç akışı gördük” dedi.

Ancak Lavrov’un Ukraynalı mevkidaşı Dmitry Kuleba, ülkesinin birliklerinin yakında orada bir saldırı başlatabileceği yönündeki tüm iddiaları reddetti ve Kiev yetkililerinin “çatışmaya siyasi ve diplomatik bir çözüm bulmaya kararlı olduklarını” söyledi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rusya’yı “Ukrayna’nın sözde Donbass’ta bir askeri saldırıya hazırlandığı yönündeki yanlış suçlamalar da dahil olmak üzere dezenformasyon yoğunluğunu artırmakla” suçladı.

Moskova, Minsk anlaşmasını uygulamak için Kiev’in ayrılıkçı Donetsk ve Lugansk bölgelerinin liderleriyle görüşmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Ancak Zelensky, savaşçıların Rus destekli olduğu konusunda ısrar ederek ve Başkan Vladimir Putin’i onunla bölgede görüşmeye çağırarak müzakerelere başlamayı reddetti.

Doğu Ukrayna’daki ihtilaf, 2014 Maidan olaylarının ardından, iki kendi kendini ilan eden Donbass cumhuriyetinin artık Kiev’in otoritesini tanımayacaklarını ilan etmesiyle başladı.

Ancak ne Rusya ne de Ukrayna onları resmi olarak tanımıyor ve her iki taraf da kamuoyu önünde, soğukluğu sona erdirmek için barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Kaynak: http://www.russianews.net/news/271843138/half-of-ukraine-army-has-now-been-deployed-to-donbass-moscow

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!