SON DAKİKA

“Tütün bu topraklarda bitecek”

CHP’li Sarıbal, Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla tütün

Bu haber 05 Ekim 2017 - 16:56 'de eklendi.

BirGün/Ankara

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla tütün ithalatının önünün açıldığını bildirerek yapılacak değişikliğe tepki gösterdi.

Konuyla ilgili Meclis’te basın açıklaması yapan Sarıbal torba tasarıdaki düzenleme ile tütün ekim alanları tüketeceğine dikkati çekerek “Tütün üretimi bu topraklarda bitecektir” dedi.

Tütün yabancı şirketlerin elinde

Sarıbal, kamuoyunda “Torba Tasarı” olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin, çok uluslu şirketlerin tütün piyasası üzerinde hakimiyet kurduğunu belirtti.

Tütün piyasasının tekelleşerek çok uluslu tütün şirketlerin eline geçtiğini söyleyen Sarıbal, “Tütün ekicilerine yönelik destekleme alımları ortadan kaldırılıyor. Çok uluslu tütün şirketleri bir yandan tütün ithalatı öte yandan da sözleşmeli tarım yoluyla yerli tütün üretimi üzerinde hakimiyet kurmuşlardır” diye konuştu.

“Üretici yine mağdur olacak”

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile “Açık Arttırma Satış Sistemi”nin kaldırıldığını belirten Sarıbal, “Bu sistemin kaldırılmasıyla herhangi bir tütün tüccarı ile sözleşmesi olmayanların yaprak tütün üretemeyeceği anlaşılmaktadır. Yasal düzenlemelere aykırı olarak tütün üretenlere 5 bin liradan 20 bin liraya kadar para cezası getirilmiştir. Yasal düzenlemeye aykırı olarak tütün alan, satan, satışa arz eden, nakleden veya bulunanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecektir” ifadelerini kullandı.

Sarıbal, tasarının yasallaşmasıyla girdi maliyetlerinin artacağını ve tütün üreticisinin mağdur olacağını ifade ederek, “Bu tasarı ile ekim alanları tükenecektir. Tütün üretimi bu topraklarda bitecektir. Yabancı ülkelerin değil bu ülkenin tütünü kullanılmalıdır” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!