SON DAKİKA

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜSTEN CAN KAYBI 7 BİN 858’E YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Bakan Koca, Türkiye’de yoğun bakım doluluk oranının yüzde 68 olduğunu belirterek, “Özellikle şu dönemde ilave daha sert tedbirler almak gibi bir yaklaşımımızın yok” dedi.

Bu haber 25 Eylül 2020 - 20:54 'de eklendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadelede Samsun, Ordu, Çorum, Tokat, Amasya ve Sinop’ta son durum ve Türkiye değerlendirmesinde bulundu.

Özellikle şu dönemde ilave daha sert tedbirler almak gibi bir yaklaşımımızın olmadığını söyleyebilirim diyen Koca, ”Şu an aldığımız tedbirlerle vaka sayısının giderek düşmeye başladığını ifade etmiştim. Bu yer yer bazı illerimizde artış söz konusu olduğunda il hıfzıssıha kurullarımız bu kararları alabilme yetkisine sahip. Şu an Türkiye genelinde ilave bir yasak düşünülmüyor. Ama özellikle şu dönemde bizim tedbirlere uyumumuz son derece önemli” şeklinde konuştu.

Korona virüsle gribin karıştırılmaması konusunda uyarıda bulunan Bakan Koca, “Korona virüse karşı aldığımız tedbirleri ihmalsiz uygularsak, virüsün yol açtığı gripten de korunmuş oluruz. İki virüsle aynı anda mücadele etmek zorunda kalmayız. Sebebi grip olan bazı şikâyetlerle siz korona virüs olduğunu düşünebilirsiniz. Grip halsizlik, baş ağrısı, kuru öksürüklerle ortaya çıkan mevsimsel hastalıktır” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bildiğiniz gibi son haftalarda virüs yayılım gösterdi. Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi. Ağır hasta sayımızda artış var ama testi pozitif çıkan hasta sayımız aynı şekilde artış göstermiyor.

Aynı başarı her yerde aynı olmasa da ekiplerimiz ve kentlerin sakinleri tırmanışın düşüşe geçtiğini ispatlamıştır.

Salgın alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor. Korona virüs sebebiyle tedavi gören insan sayısı tüm ülkelerde 6,5 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona, virüs bulaşan insan sayısı 1 milyona yaklaştı.

Bilim kurulumuzun sonbaharla ilgili uyarılı bir çok defa sizlerle paylaştım.

“Sebebi grip olan bazı şikayetlerle siz korona virüs olduğunuzu düşünebilirsiniz. Aynı şikayetler grip ve korona virüs de çıkmaktadır. Karşımızda artık iki virüs var, ikimizde ikisini de yenecek 3 tedbir bulunuyor. Temizlik, maske, mesafe..”

Sizlere sağlık çalışanları adına ricada bulunuyorum. Bulaşıcı hastalıkları hafife almayın, korona virüsü hiç hafife almayın. 1 milyon 600 bin sağlık çalışanı salgınla mücadele ediyor. Omuzlarındaki yükü azaltın. Son günlerdeki şiddet olaylarıyla ilgili şunu söylemek istiyorum

Aşıyla ilgili haberler dünyanın eline tutulmuş bir teselli değil, gerçektir. Tünelin ucundaki ışığı görerek salgın karanlığından birlikte çıkalım. Çok değil az yolumuz kaldı. Günlük test sayımız 110 binin üzerinde. Bu sayı, bizimle benzer şartlardaki bazı ülkelerin bir haftada yaptığı test sayısını aşıyor. Uyguladığımız tedavilerin isabeti yeni araştırmalarla belgeleniyor.

Journal Inernal Medicine dergisinde yakında yayınlanan çalışma, kullandığımız klorokin ilacının hastanelerde tedavi edilen hastalardaki ölüm oranını yüzde 30 düşürdüğünü ispatladı.”

Gün boyunca Samsun, Çorum, Sinop ve Tokat’ta son durumu ve personel durumunu inceledik. Samsun geçtiğimiz dönemde yükselişteydi. Son bir haftada yüzde 30 azaldı.

“POLİKLİNİKLERE BAŞVURAN HASTA SAYISINDA CİDDİ DÜŞÜŞ VAR”

Amasya’da yüzde 40, Çorum’da son bir ayda vaka sayısı yarı yarıya azalmış oldu. Son bir haftada polikliniklere başvuran hasta sayısında ciddi düşüş var. Ordu’da yüzde 30, Sinop ‘ta yüzde 50 düşüş var.

6 ilimizde yeni aldığımız kararlarla mevcut imkânlarımızı takviye etmiş olmaktayız. Samsun’da yatak doluluk oranı yüzde 62, yoğun bakım yüzde 77, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 40. Önümüzdeki aylarda olası viral enfeksiyon sebebiyle Samsun’a 74 yoğun bakım ilave ediyoruz.

Amasya’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75. İlave olarak Çorum’a 36 yoğun bakım ilave ediyoruz.

Çorum’da yatak doluluk yüzde 47, yoğun bakım yüzde 60, solunum cihazı yüzde 41. Çorum’da ise 27 yoğun bakım ilave ediyoruz. Ordu’da yatak doluluk yüzde 38, yoğun bakım yüzde 69. 76 yatak daha ilave ediyoruz. Sinop’ta yoğun bakım yüzde 71. Sinop için yoğun bakım ilavemiz 19 yatak oldu.

SORU CEVAPLAR

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2.3 milyar dolar borcu olduğunu ve borcun ödenmemesi halinde şirketlerin Türkiye’den çıkabileceğini iddiası

Sayın Büyükelçinin yaptığı açıklamayı talihsiz buluyorum. Bu dönemde özellikle Maliye Bakanlığı ve üniversite hastaneleri bu anlamda ilaçla ilgili eskiden beri gelen ödeme sorununu çözmek için bir yaklaşım içerisinde oldu. Bununla ilgili görüşmelere başlandı. İlaçla ilgili genel anlamda bir sorun olmadığını söylemek istiyorum. Bu süreçte ilgili firmalarla görüşüldüğü dönemlerde de ödeme planı yapılması istendiği dönemde sayın büyükelçinin bu şekilde açıklaması talihsiz olmuştur.

Sağlık atamaları sorusu

Bu dönemde açılan ve açılacak hastanelerimiz var. Bu anlamda çalışmanın yapıldığı ve alınabilecek personelin sayılarını ve ne zaman alınabileceğine ilişkin bir açıklama yapacağız. Önümüzdeki haftalarda sayı ve pozisyon için açıklama yapacağız.

Okulların açılması konusu

Okulların açılmasıyla ilgili özellikle vaka sayısında gelen eğitim alan öğrenciler için söylüyorum, herhangi bir artış olmadığını, sorun olmadığını çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Türkiye’de genelinde 3-4 il dışında vaka sayılarının, yani test yapılarak pozitif bulduğumuz vakalardan bahsediyorum, hastanelerdeki hastanelerden bahsetmiyorum, vaka sayılarında önemli oranda düşüş olduğunu ifade etmek istiyorum.

Yüzde 30’lardan yüzde 55-60’lara kadar düştüğünü söyleyebilirim. Şu dönemde vaka sayısının ayrıca düştüğü bir dönem olduğunu. 1. sınıf, hazırlık ve tercihe bağlı olarak gelen öğrencilerimizde önemli bir sorun olmadığını, Bilim Kurulu önümüzdeki haftalarda salgının seyrini değerlendirerek kademeli geçişi gündeme alacaktır.

SON 24 SAATTE 73 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  25 Eylül tarihli korona virüs salgınına ilişkin son rakamları açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre, 73 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam vefat sayısı 7 bin 885’e yükseldi. Vaka sayısı ise 311 bin 455 oldu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!