SON DAKİKA

‘Türkiye ile İran Genelkurmay Başkanı arasında Suriye pazarlığı olabilir’

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Türk mevkidaşı Orgeneral Hulusi Akar’ın davetiyle bugün Türkiye’ye geldi.

Bu haber 15 Ağustos 2017 - 22:27 'de eklendi.
Abone ol

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Türk mevkidaşı Orgeneral Hulusi Akar’ın davetiyle bugün Türkiye’ye geldi. Bakıri’nin üst düzey bir askeri ve siyasi heyetle gerçekleştirdiği ve üç gün süreceği belirtilen ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşeceği ifade ediliyor.

Ziyaret öncesi İran Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ziyaret kapsamında terörle mücadele, bölgesel gelişmeler, savunma alanındaki ikili ilişkiler ve sınır işbirliğinin ele alınacağı belirtilmişti. İran konusunda çalışmaları bulunan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Atay Akdevelioğlu’na göre ise Bakıri’nin ziyaretinin ana gündem maddesini Suriye oluşturuyor.

‘TRUMP İLE BAŞLAYAN KAMPANYA, İRAN’IN TÜRKİYE’YE OLAN İHTİYACINI ARTTIRDI’

“Suriye’de artık tünelin sonundaki ışık göründü. Aşağı yukarı nasıl bir uzlaşı olacağını biliyoruz” diyen Akdevelioğlu, Suriye’de siyasi bir çözüm sağlanmasının olası olduğunu ifade ederek “Gerek Rusya’nın, gerek ABD’nin gerekse diğer bölge ülkelerinin üzerinde uzlaştığı formülde esas sorun yaratan ülke İran” dedi. İran’ın, bugüne kadar Suriye’deki savaşın Esad yönetiminin askeri zaferiyle bitirilmesi yönünde sert bir tutum izlediğini, Türkiye’nin bu tutumu yumuşatmaya çalışacağını ifade eden Akdevelioğlu, “Trump zamanında başlayan İran’a karşı yeni kampanya, İran’ın Türkiye’ye olan ihtiyacını arttırdı. Türkiye, İran Genelkurmay Başkanı ile bunun pazarlığını yapacaktır diye düşünüyorum. ABD’nin İran’a karşı yeni kampanyasına karşı Türkiye’nin yeni nefes boruları açması, buna karşılık İran’ın Suriye’de şimdiye kadar sergilediği askeri çözüm odaklı katı uygulamalarının sona erdirilmesi yönünde bir pazarlık olabilir” diye konuştu.

Akdevelioğlu, İran’ın Suriye’de bugüne kadar izlediği tutumdan taviz verebileceğini de dile getirerek “Muhtemelen İran bu konuda taviz vermeye hazır ki doğrudan görüşmelere geldi diye düşünüyorum” dedi.

‘ZİYARETİN TEMEL NEDENİ IKBY’DEKİ BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU DEĞİL’

Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde Körfez krizi, Musul’daki durum gibi konuların da ele alınacağını, ancak temel gündem maddesinin Suriye olacağını tahmin ettiğini ifade eden Akdevelioğlu, ziyaretin doğrudan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) bağımsızlık referandumu ile ilgili olmadığını söyledi. Akdevelioğlu, şöyle konuştu: “Dikkat ederseniz ne bölgedeki ülkeler, İran, Türkiye ne de ABD buna aşırı bir reaksiyon göstermedi. Hepsi karşı, fakat bu referandum yapılır ve hiçbir sonucu olmaz. Çünkü bunun fiilen ve hukuken hiçbir sonuç doğurmayacağını tüm taraflar biliyor. Bağımsızlık referandumu sonrası bağımsız bir Kürdistan ilan edilmeyecek. O nedenle bir anda referandum öncesinde buna karşı olan bölge ülkelerinin bir kriz varmışcasına hareketlenmesini beklemiyorum. İran Genelkurmay Başkanı’nın ziyaretinin temel nedeninin bu olduğunu da düşünmüyorum.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!