SON DAKİKA

Tüm yurtta anmalara saldırı

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için katliamın olduğu yere yürümek isteyenlere polis saldırırken İstanbul

Bu haber 11 Ekim 2017 - 9:46 'de eklendi.

BURCU CANSU – @burcu_cansu
[email protected]

10 Ekim’in ikinci yıl dönümünde katliamda yaşamını yitirenler başta İstanbul, Ankara ve İzmir’de olmak üzere birçok yerde anıldı. Ankara’daki anmaya yine izin verilmedi. Ankara Tren Garı’na çıkan bütün yollar Valilik kararıyla kapatılırken polisler birçok noktada kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin bile katliamın yaşandığı alana gitmesine izin verilmedi.

Emek ve demokrasi güçleri ile katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri sabah Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu önünde buluşarak Tren Garı’na yürümek istedi. Valilik kararı ile Tren Garı’na çıkan bütün yollar kapatıldığından aileler ile emek ve demokrasi güçlerinin yolları alana bir kilometre uzaklıktaki Opera Köprüsü altında kesildi. Aralarında katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, yaralananlar, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ile kitle örgütü temsilcileri ve yurttaşların da bulunduğu kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldırıldı.

Anma için Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu önüne gitmek için farklı yerlerde toplananlar da saldırıya uğradı.

Kitle katliam alanına yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Ankara Adliyesi önünde buluştu.
Polisin saldırısı üzerine Necatibey Caddesi’ne yönelen kitle alkış ve sloganlarla İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) önünde tekrar bir araya geldi. Kitleyi takip eden polisler burada da basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Tüm saldırıya karşın saat 10.04’te İMO’da, yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu yapıldı.

Polis saldırısına tepki
10 Ekim Katliamı’nın anılmasına izin verilmemesi ve polis saldırısı 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nde de (10 Ekim-Der) yapılan açıklama ile protesto edildi.
Ankara Katliamı’nda yaşamlarını yitirenleri unutturmamak, hak arayışı mücadelesini büyütmek ve faillerden hesap sormak amacıyla kurulan 10 Ekim-Der’de yapılan basın açıklamasına, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve davayı takip eden avukatların yanı sıra, emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileri de katıldı.

Açıklamayı yapan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, “10 Ekim Ankara Katliamı’nın ikinci yıl dönümünde toplumun vicdanında, yüreklerimizde derin ve onulmaz bir yara açan bu katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmamız, acımızı ifade etmemiz, katliamı kınamamız bir kez daha polis vahşeti ile engellendi” dedi.

Gezen, “AKP iktidarı katliamda sorumluluğu bulunan siyasileri, kamu görevlilerini tespit ederek yargılanmalarını sağlamak yerine, 10 Ekim’i anmak isteyenlere, 10 Ekim için adalet talep edenlere acımasızca saldırı emri vererek tarafını bir kez daha göstermiştir. 10 Ekim anmasına yönelik polis saldırısının tüm sorumluları hesap vermelidir” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Kızılay’da bulunan ve sabah saatlerinde tahrip edildiği öğrenilen 10 Ekim Anıtı önüne geçildi. Anıt onarıldı. Saygı duruşu yapılarak, katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri teker teker okunup “yaşıyor” denilirken, polis biber gazı ile saldırdı. Anıta karanfillerin bırakılmasına izin verilmedi.​

***

tum-yurtta-anmalara-saldiri-364312-1.

İÜ’de 67 gözaltı
İstanbul Üniversitesi’nde de öğrencilerin düzenlediği 10 Ekim anmasına polis saldırdı. Üniversitenin Beyazıt Kampüsü içindeki saldırı sonrası 67 öğrenci gözaltına alındı. Polisin müdahalesi öğrencilerin kamerasına yansıdı. Gözaltına alınanlar kampüsten çıkarılarak polis araçlarına bindirildi. Gözaltına alınanlardan bazıları polis araçlarına bindirilirken slogan attı. Beyazıt Meydanı’nda bulunan bir kişi, öğrencilere tepki göstererek saldırmak istedi. Araya giren polis, bu kişiyi de gözaltına aldı. Üniversitenin kapısına gelerek gözaltıları protesto etmek isteyen öğrenciler ile polis arasında arbede çıktı. Polis o öğrencileri de gözaltına aldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!