SON DAKİKA

Topbaş, ‘Çılgın Proje’ Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için mi istifa etti?

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, Topbaş’ın istifasıyla ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi.

Bu haber 25 Eylül 2017 - 13:53 'de eklendi.
Abone ol

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, Topbaş’ın istifasıyla ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi.

Ataman, AK Parti kulislerinde Topbaş’ın İstanbul’un kuzey yakasını imara açacak olan Kanal İstanbul ve çevresinde kurulacak yeni şehir projesine karşı çıktığının konuşulduğunu aktardı.

‘FETÖ İDDİALARINA KANAL İSTANBUL’LA İLGİLİ MENFAAT ÇATIŞMASI DA EKLENİNCE TOPBAŞ KOLTUĞUNDAN OLDU’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Aralık 2016 tarihli ‘Yenişehir ve Kanal İstanbul Projesi’ planlarının hâlâ gündeme alınmadığına dikkat çeken Ataman, “Topbaş’ın bu plana muhalefet ettiği, direnç gösterdiği, bu nedenle hükümet ve özellikle Cumhurbaşkanı’yla ters düştüğü, istifa etmesinin istendiği söyleniyor. Hakkındaki FETÖ iddialarına Kanal İstanbul’la ilgili menfaat çatışması da eklenince Topbaş koltuğundan oldu” dedi.

Güvemli’nin haberinde 15 Temmuz gecesi ABD’de olması, damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın FETÖ iddiasıyla tutuklu olması nedeniyle AK Parti içinde rahatsızlık yaratan Topbaş’ın eleştiriler yüzünden daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a istifasını sunduğu ancak kabul edilmediğinin de bugüne kadar kulislerde konuşulan iddialar arasında olduğu hatırlatıldı.

‘KANAL İSTANBUL’A YETERLİ KAYNAK SAĞLAMAYAN VARLIK FONU BAŞKANI BOSTAN DA BU NEDENLE GÖREVDEN ALINDI’

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

CHP’li İBB Meclis Üyesi Ataman, hükümete yakın kaynaklara göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında ‘çılgın proje’ olarak açıkladığı projeyle ilgili adım atılmamasından rahatsız olduğunu belirterek projeye yeterli kaynak sağlamayan Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’ın da 8 Eylül’de bu nedenle görevden alındığını dile getirdi.

Ataman, İBB’deki Topbaş ekibinin de tasfiye edileceğinin konuşulduğuna dikkat çekti.

Öte yandan istifanın ardından boşalan koltuğa oturacak ismi belirlemek için perşembe günü İBB Meclisi’nde seçim yapılacak.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!