SON DAKİKA

TBMM’de bu hafta RTÜK seçimi, OHAL’in uzatılması ve müftü nikahı görüşülecek

TBMM Genel Kurulu, 16-20 Ekim haftasında çalışmalarına RTÜK üyeliği seçimi ve gensoru ile başlayacak.

Bu haber 16 Ekim 2017 - 16:05 'de eklendi.
Abone ol

TBMM Genel Kurulu, 16-20 Ekim haftasında çalışmalarına RTÜK üyeliği seçimi ve gensoru ile başlayacak.

Habertürk’ten Murat Gürgen’in aktardığına göre genel kurulda, yarın görev sürelerinin sona ermesi nedeniyle AK Parti ve CHP’nin uzun süre önce boşalttığı 2 RTÜK üyeliği ile 4 Kasım’da HDP kontenjanından boşalacak 1 RTÜK üyeliği için seçim yapılacak. Yeni üyelerin hangi partilerin kontenjanından seçileceği ise yaz boyunca tartışılmıştı.

RTÜK’teki üye dağılımı, 7 Haziran 2015 seçiminin ardından AK Parti 4, CHP 2, MHP 2 ve HDP 1 üye şeklindeydi. AK Parti, 1 Kasım seçiminin ardından AK Parti kontenjanından seçilecek üye sayısının 5’e yükseldiğini savundu. Bu doğrultuda, bugün yapılacak seçimde AK Parti kontenjanından 2, CHP kontenjanından 1 adayın RTÜK üyeliğine seçilmesi öngörülüyor. Bu durumda, Meclis’te 3. parti durumundaki HDP’nin kontenjanından üye kalmayacak.

AK Parti, seçilecek 2 üyenin 2 katı aday olarak eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ebubekir Şahin, eski RTÜK üyesi Taha Yücel ile AK Parti Grup Danışmanları Mustafa Hançerkıran ve Şevket Sarıcaoğlu’nu bildirecek.

CHP’nin yeni RTÜK üyeliği adayları ise CHP TBMM Grubu Basın Danışmanı İlhan Taşcı ile Grup Danışmanı Ali Taştan.

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin ‘ihalelerde yasal sorumluluğunu yerine getirmediği ve kamunun zarara uğratılmasına göz yumduğu’ gerekçesiyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan hakkında verdiği gensoru önergesinin ön görüşmeleri de yapılacak.

OHAL UZATILACAK

Genel kurulda, 19 Ekim Perşembe günü süresi dolacak olan olağanüstü halin (OHAL) uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresinin TBMM Başkanlığı’na sunulması halinde, bu tezkere de görüşülecek. OHAL, 19 Temmuz 2017 Çarşamba gününden geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmıştı.

AOÇ HAKKI 30 YIL

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 1 haftadır devam eden Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) artışını da içeren 130 maddelik torba kanun tasarısına ilişkin görüşmelerin de bugün ya da yarın tamamlanması hedefleniyor. Tasarının 60 maddesi kabul edildi, 8 maddesi çıkarıldı. Tasarıda, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) hayvanat bahçesinin Ankara Büyükşehir Belediyesi lehine tesis edilen kullanma hakkı süresinin, 10 yıldan 30 yıla çıkarılması da yer alıyor.

HDP’Lİ ZANA DOSYASI

TBMM Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu karma komisyon da HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın ‘1 Ekim 2016 ila 30 Nisan 2017 döneminde ant içmeden aralıksız olarak genel kurulun 212 birleşimine katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine’ ilişkin dosyayı yarın görüşecek.

MÜFTÜ NİKAHINDA GERİ ADIM YOK

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta, müftülere nikâh kıyma yetkisi veren düzenlemenin de gündeme alınması öngörülüyor. Meclis’in yarından itibaren görüşeceği Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre, İçişleri Bakanlığı’nın evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebileceği kurumlar arasına il ve ilçe müftülükleri de ekleniyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Komisyon çalışmaları sırasında muhalefet ve bazı sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden olan düzenlemenin geri çekilmesinin söz konusu olmadığı belirtildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!