Suudi Arabistan’a ait F-15 Savaş Uçakları, Girit Adası’nda

Suudi Arabistan’a ait 6 adet F-15C tipi savaş uçağı ilgili personelle birlikte 13 Martta Girit’teki Suda Hava Üssü’ne geldi. Yunanistan ve Suudi Arabistan ortak tatbikat yapıyor.

Suudi Arabistan’a ait F-15 Savaş Uçakları, Girit Adası’nda
Yayınlama: 15.03.2021
1
A+
A-

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, Suudi Arabistan’a ait 6 adet F-15C tipi savaş uçağının 13 Mart 2021’de Girit’teki Suda Hava Üssü’ne Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri personeli ile birlikte vardığını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada, iki ülke silahlı kuvvetlerinin katılımı ile bölgede askeri bir tatbikat yapılacağı duyuruldu. Tatbikat çerçevesinde Air Superiority/Supremacy tipi operasyonlar ile kara ve denizde hedeflerin vurulması ve korunmasına ilişkin çalışmaların yürütüleceği kaydedildi.

Bölgede daha önce BAE, Fransa, ABD ve Güney Kıbrıs ile yapılan tatbikatlara da dikkati çekilirken, Girit’in Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki istikrar ve güvenliğin temini için stratejik öneme sahip olduğu ileri sürüldü. Yunan Genel Kurmay Başkanlığının bölgede diğer ülkelerle, farklı ittifaklar içinde, yeni tatbikatlara da açık olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı