SON DAKİKA

SIRBİSTAN’DA MUHALEFET GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ

Fransa’da sarı yeleklilerin artan protestosu ve çevre ülkelere de etkisi konuşulurken Sırbistan’da muhalefet, büyük bir gösteri yürüyüşü düzenledi.

Bu haber 10 Aralık 2018 - 2:14 'de eklendi.
Abone ol

Fransa’da yaklaşık dört hafta önce başlayan ve akaryakıt fiyatlarına olan zammı protesto eden “sarı yelekliler” eylemi, ülke genelinde etkisini sürdürmeye devam ederken, protestolar Belçika ve Hollanda’da da baş göstermişti.

Fransa’da sarı yeleklilerin artan protestosu ve çevre ülkelere de etkisi konuşulurken Sırbistan’da muhalefet, büyük bir gösteri yürüyüşü düzenledi.

Reuters’ın haberine göre; Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, cumartesi günü, binlerce kişi muhalefetten olan bir politikacıya düzenlenen saldırıyı, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’i ve iktidar partisini protesto etmek içinsokağa çıktı. Protestocular Borko Stefanovic atıfta bulunarak, “kanlı gömleklere son verin” sloganıyla yürüdü.

“YOLSUZLUK, ŞİDDET, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE”

Bir Sırp solcu partinin lideri olan Borko Stefanovic, 23 Kasım’da bir grup siyah giyimli saldırgan tarafından demir çubukla dövülmüştü.

Sırp Cumhurbaşkanı Vučić, olaydan kısa süre sonra saldırganların yakalandığını söylemiş, fakat muhalefet tarafı şiddet olaylarının iktidarın sebep olduğunu belirtmişti.

Vučić’in, 2016’daki seçimlerden sonra mecliste çoğunluğu elde ettiği ve giderek baskıcı bir yönetimin doğduğu ifade edildi. Protesto sırasında, 49 yaşındaki bir işçi olan Radovan Peric, “yolsuzluk, şiddet, basın özgürlüğüne müdahale… bunların hepsini iktidar partisi yapıyor” ifadelerini kullandı.

Belgrad’daki protestolara muhalif kanadın destek verdiği ve birçok grup tarafından katılım gösterildiği belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekim ayında, Sırbistan’ı ziyareti kapsamında başkent Belgrad’da düzenlenen Türkiye-Sırbistan İş Forumu’na katılmıştı. Sırp Cumhurbaşkanı Vučić, Erdoğan’a övgüler yağdırmıştı. Türkiye’nin yaptığı projelere hayran olduğunu söylemişti.

ARNAVUTLUK’TA PROTESTO

Öte yandan, Arnavutluk’ta harçlarının yüksek olmasını protesto etmek amacıyla binlerce öğrenci eylem düzenlendi.

Balkanlar’da Sırbistan’ın yanı sıra Arnavutluk başkenti Tiran’da binlerce üniversite öğrencisinin katıldığı gösterilerde öğrenciler, harçlarının yüksek olmasına tepki gösterdi ve harç ücretlerinin yarı yarıya düşürülmesini talep etti. Eğitimin boykot edildiği Arnavutluk’ta hükümet, üniversite harç miktarıyla ilgili bir değişik yapmayacağını açıkladı. Üniversite öğrencileri, başkent Tiran’da bir ana caddeyi kapatarak Eğitim Bakanlığı önünde düzenlemeyi protesto etti.

Parlamento Haber | Korku yok!