SON DAKİKA

Sincan Cezaevi’nde üç siyasi mahkuma işkence

Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde askeri nizamda sayım vermek istemeyen üç siyasi mahkum, 15 gardiyanın saldırısına uğradı.

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 14:01 'de eklendi.

BirGün/Ankara

15 Temmuz sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal ile birlikte cezaevlerinde artan hak ihlallerine bir yenisi daha eklendi. Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevinde aralarında üç gün önce beyin ameliyatı da geçiren bir mahkumun da bulunduğu üç siyasi mahkum, sayımda ayağa kalkmadığı için 15 gardiyanın saldırısına uğradı.

“ASKERİ NİZAMDA SAYIM KEYFİ UYGULAMADIR”

Edinilen bilgilere göre, 18 Temmuz’da Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevinde günlük sabah sayımı için gelen gardiyanlar, tutuklu üç siyasi mahkumu gördükleri halde ayağa kaldırmak istedi. Askeri nizamda sayım yapmak isteyen gardiyanlara mahkumlar tepki gösterdi. Koğuşların üç kişilik olduğunu ve üçünün de orada bulunduğunu hatırlatan mahkumlar, askeri nizamda sayımın idarenin keyfi bir uygulaması olduğunu dile getirdi. Koğuş mevcudunun tam olup olmadığının kolaylıkla tespit edilebildiğini ve bu nedenle askeri nizamda sayım için ayağa kalkmayacağını ifade eden mahkumlara 15 gardiyan birden saldırdı.

BOTLARLA KAFALARINA VURDULAR

Gardiyanlar, aralarında saldırıdan üç gün önce beyin ameliyatı geçirmiş bir tutuklunun da bulunduğu üç mahkuma önce ters kelepçe yaptı. Ardından mahkumların kafalarına botla vuran gardiyanlar, tutukluları darp ettikten sonra yerlerde sürükleyerek hücreye attı. 8 saat boyunca hücrede kalan tutuklular, hücreden çıkarılırken de gardiyanların tehdidine maruz kaldı.

CEZAEVİ MÜDÜRÜ GÖRÜŞMEDİ

“Hepinizi muma çevireceğiz” cümleleri ile tehdit eden gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunan mahkumlar, işkencenin ardından darp raporu da aldı. İşkencenin sonrası cezaevi müdürü ile görüşmek isteyen mahkumlara, ret yanıtı verildiği de öğrenildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!