SON DAKİKA

Şero’ya “argo” ve “içki” cezası

RTÜK, uzun metrajlı yerli animasyon filmi Kötü Kedi Şerafettin’i yayınlayan Kanal D’ye, uzmanların, “Söz konusu filmde kedi ve

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 10:16 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

HÜSEYİN ŞİMŞEK – [email protected]

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 1 Temmuz’da yerli animasyon filmi Kötü Kedi Şerafettin’i yayınlayan Kanal D’ye “kaba ve argo dil kullanımı”nı gerekçe göstererek para cezası verdi.

1996 yılında çizer Bülent Üstün’ün gerçek hayatta kaybettiği kedisini L-Manyak Dergisi’nde çizmeye başlaması ile oluşan karakter Kötü Kedi Şerafettin, 2016 yılında animasyon filmi olarak vizyona girdi. Film, sinemada gösteriminin sona ermesinin ardından önce DVD’leri ile izleyicinin karşısında çıktı ardından da televizyonda yayınlandı. 1 Temmuz günü filmi yayınlayan Kanal D’ye ise “argo ve dilin kötü kullanımı”ndan para cezası verildi.

Kötü Kedi Şerafettin’i yayınlayan Kanal D hakkında rapor hazırlayan RTÜK uzmanları, film içerisinde rakı ve sigaranın sık sık görüldüğüne dikkati çekti. Bunun bir ihlal olduğunu savunan uzmanlar, filmin bazı sahnelerinin de “dilin kötü kullanımı” olduğunu öne sürdü.

“Elinde sigarayla…”

Raporunda filmden bazı kesitleri yazılı olarak anlatan uzmanlar, “Film, Şerafettin’in elinde sigarayla klozette oturmuş ve sahibi Tonguç’un kapıyı yumruklamasıyla başlamaktadır” değerlendirmesini yapıyor. Filme ilişkin birçok ayrıntıya yer veren uzman raporunda, ihlallere ilişkin şu tespitler yer aldı:

“Şerafettin: Anlat şu manitayı da bari gidene kadar ön sevişme kısmını bitirelim. Acelem var sofra kuracağız. (‘Rakı’ yazan şişe masada gözükmekte)

Atatürk'ün Katilleri

Söz konusu filmde kedi ve diğer hayvan karakterler sigara içmekte ve içkiye olan düşkünlükleri maceralarının konusunu oluşturmaktadır.

Kedi Şerafettin: Satanist müptezel. Güzel iş, ne temizlemek var ne dolaba bir şeyler alalım var. Sonra kedi besliyorum ayağına şekil yap dolay dışarıda sağda, solda.

Tonguç: Evde ne işin var lan mart ayında uyuz. Hadi bas git, çık çatıda çiftleş.”

Kaba ve argo kullanım

Uzman raporunu inceleyen RTÜK Üst Kurulu üyeleri, oylamanın ardından Kanal D’ye para cezası verdi. Kanalın, RTÜK Kanunu’nun 8’inci maddesinin birinci fıkrasının “m” bendindeki, “Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır, dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” kuralını ihlal ettiği ileri sürüldü.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!