SON DAKİKA

Sedat Peker’e Koruma Polisi Verildiğinin Belgeleri Ortaya Çıktı

Sedat Peker’in iddiaları ile ilgili AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Elinde belge bilgi olan hemen mahkemeye gitsin” dedi, belgeler ortaya çıktı.

Bu haber 14 Mayıs 2021 - 15:16 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye, Sedat Peker’in Youtube kanalından yaptığı açıklamaları konuşuyor. “Yurtdışına çıkarken yardım eden oldu mu? Türkiye’yi yasa dışı yollardan mı terk etti? Nasıl çıktı? Hakkında koruma kararı var mıydı? Koruma polisi verildi mi?” sorularına ise yanıt aranıyor.

Sedat Peker’in iddialarına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Mehmet Ağar yanıt verdi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Elinde belge bilgi olan hemen mahkemeye gitsin” dedi.

Sedat Peker’e İçişleri Bakanlığı’nın koruma polisi verdiğinin belgelerini Odatv yayınladı.

İSTANBUL İL KORUMA KOMİSYONU KARARI

İstanbul Valiliği İl Koruma Komisyonu’nun 20 Mart 2018’de verdiği karar şu şekilde:

“Sayın Sedat Peker, Koruma Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre koruma ile ilgili durumunuz 22 Şubat 2018 tarihinde toplanan İl Koruma Komisyonu’nda değerlendirilerek karara bağlanmıştır.

İl Koruma Komisyonu’nun 22 Şubat 2018 tarihli toplantısında hakkınızda ‘1 (Bir) Personel ile Yakın Koruma tedbiri ile Korunmasının Devamına’ şeklinde karar verilmiş, alınan komisyon kararı Valilik ‘Olur’una istinaden yürürlüğe girmiştir.

Koruma Hizmetleri Yönetmeliği ve Yönergesi’nin ‘Tanımlar’ başlıklı 4’üncü maddesinde ‘Yakın Koruma: Korunacak kişiye konutu dışında refakat etmek suretiyle alınacak koruma tedbirlerini’ ifade eder denilmektedir.

Koruma hizmetimizin etkin bir biçimde yerine getirilebilmesi, korumanızda görevlendirilen personelin, koruma ile ilgili uyarılarını dikkate almanız ve tarafınıza tebliğ edilen hususlara uymanız ile mümkün olacaktır.”

Atatürk'ün Katilleri

KARADAĞ’A GİTMEDEN 8 AY ÖNCE KORUMA KARARI YENİLENMİŞ 

Sedat Peker’e verilen koruma kararı 2019’da da devam ediyor. 30 Nisan 2019 tarihinde verilen karar da 2018’deki ile aynı. Sedat Peker, 2019 Aralık ayında yurtdışına çıktığını açıklamıştı. Yani bu koruma kararı Sedat Peker’e Karadağ’a gitmeden 8 ay önce veriliyor. 

İşte o belgeler:

TÜRKİYE’DEN RESMİ YOLLARLA PASAPORTUNU KULLANARAK ÇIKMIŞ

CHP Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Mahir Başarır, Sedat Peker’e 2015 yılında verilen koruma kararıyla ilgili İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasını paylaştı. Sedat Peker dönmemek üzere yurtdışına çıktığında ilk gittiği ülke Karadağ… Sedat Peker’in o dönem hakkında adli bir işlem olmadığı için pasaportunu kullanarak resmi yollarla Türkiye’den ayrıldığı ifade ediliyor.

CHP’li Ali Mahir Başarır’ın Twitter hesabından paylaştığı açıklama:

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!