SON DAKİKA

‘Sarraf’ın, ‘Çağlayan’a 45 milyon avro rüşvet verdim’ demesi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Siz bir rüşvetçiyi koruduğunuzun farkında mısınız? Yerli ve milli diye

Bu haber 30 Kasım 2017 - 14:55 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

CHP’li Barış Yarkadaş TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Kasım ayı medyaya yönelik hak ihlalleri raporunu tamamladıklarını ifade eden Yarkadaş, “Kasım ayında da medya ve sanat dünyasında sansür hız kesmedi AKP iktidarı medyaya yönelik baskıyı arttırdı muhalif sanatçılar Kültür Bakanlığı’nın desteklerinden mahrum kaldı” dedi.

Yarkadaş, Rıza Sarraf’ın itirafları ve Kılıçdaroğlu’nun Man Adaları belgeleriyle ilgili de konuştu.

“ALİ TARAKÇI’YA YÖNELİK SUİKAST BİR KURŞUNLA SANSÜR GİRİŞİMİDİR”

Kasım ayında 25 gazetecinin hakim karşısına çıktığını, 5 gazetecinin tutuklandığını, 38 gazeteciye dava açıldığını, 3 gazeteciye para cezası verildiğini, 2 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldığını, 8 medya çalışanının gözaltına alındığını, 6 gazetecinin hapis cezası aldığını ve 5 gazetecinin çeşitli saldırılara maruz kaldığına dikkat çeken CHP’li Yarkadaş, “Gazeteci Ali Tarakçı İstanbul’un ortasında silahlı saldırıya uğradı. Gazete Damga yazarı Ali Tarakçı’ya yönelik suikast bir kurşunla sansür girişimidir. Saldırının arkasında kim ya da kimlerin olduğu titizlikle araştırılmalı, üzerine gidilmeli” dedi.

“BOZDAĞ’IN AÇIKLAMALARINI MEZARLIKTAN GEÇERKEN ISLIK ÇALAN KİŞİLERE BENZETİYORUM”

ABD’de görülen Rıza Sarraf’ın tanık olduğu davaya ilişkin soruları yanıtlayan Yarkadaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Rıza Sarraf AKP iktidarı tarafından korunup kollanmasaydı, bir kalkan içine alınmasaydı dün gece itiraf ettiği rüşvetleri verdiği kişiler hakkında soruşturmalar yapılsaydı ve Sarraf rüşvet verdiği için şu anda Türk cezaevlerinde olsaydı bugün yaşadığımız bu rezil tablo ile karşı karşıya kalmayacaktık. Bir iktidar bir itirafçının, bir rüşvetçinin peşine düşmüş onu koruma gayretine sarılmıştır. Ben Bekir Bozdağ’ın açıklamalarını mezarlıktan geçerken ıslık çalan kişilere benzetiyorum. Bozdağ canlı yayınlarda Genel Başkanımıza ve partimize hakaretler ederken aslında bir yandan da AKP üst yönetiminin şu günlerde çok sık tekrarladığı o türküyü söylüyor, ‘Ötme bülbül ötme, şen değil bağım.’ Şu anda AKP üst yönetimi Rıza Sarraf konuşmasın, ötmesin diye ellerini açıp gece sabahlara kadar dua ediyor. Allah hiç kimseyi, hiçbir siyasetçiyi Rıza Sarraf gibi bir rüşvetçiyi korumak, onu savunmak durumuna düşürmesin.

“ÇAĞLAYAN’A 45 MİLYON AVRO RÜŞVET VERDİM’ DEMESİ İKTİDAR İÇİN İSTİFA SEBEBİDİR”

Siz bir rüşvetçiyi koruduğunuzun farkında mısınız? Yerli ve milli diye televizyonlarınıza çıkarıp, Rıza Sarraf’ın Türk ekonomisine nasıl katkı sağladığını ballandıra ballandıra anlatanlar, Rıza Sarraf gibi bir şerefsizi, şerefli Türk Bayrağı’nın önüne oturtup büyük iş adamı pozları verdirenler dün geceki itiraflardan sonra bir parça utandılar mı? Bir rüşvetçiyi Türkiye’ye büyük iş adamı, Türkiye’nin cari açık problemini ortadan kaldıran bir işadamı gibi yansıttınız. Sizin yerli ve milli diye anlattığınız Rıza Sarraf’ın bir rüşvetçi, bir ahlaksız olduğu dün geceki itiraflarıyla ortaya çıktı. Sadece Rıza Sarraf’ın, ‘Çağlayan’a 45 milyon avro rüşvet verdim’ demesi iktidar için istifa sebebidir. 45 milyon avro, 200 trilyon milyon yapar. Eğer 200 milyonluk komisyon, rüşvet varsa çalınan paranın hesabını siz yapın. Bu tür ahlaksız rüşvetçiler, komisyoncular işlerini yaparken yüzde on komisyon verirler. Belli ki 200 milyonluk rüşvet verilmişse ortada milyar dolarlık bir rüşvet çarkının olduğu ortadadır. Bu sadece Çağlayan için verilen paradır. Henüz bu paraların kimlere nasıl dağıtıldığını, iktidarın hangi organlarına yayıldığını, bu rüşvet çarkının nerelere uzandığını tam olarak bilemiyoruz.

“BIRAKSAYDINIZ SARRAF BURADA YARGILANSAYDI”

17-25 Aralık operasyonlarının ardından AKP iktidarı büyük bir telaşla bu soruşturmayı kapattı, Sarraf’ı korumaya aldı ve bu rüşvet çarkının ortaya çıkmasını engelledi. Eğer o gün o rüşvet çarkı engellenmiş, durdurulmuş olsaydı bugün Türkiye Rıza Sarraf’ın Türkiye’mizi bu hale getirmesine de tanık olmayacaktı. Sarraf’ın Amerikan yargısının elinde adeta bir bülbüle dönüşmesinin sorumlusu onu yargılanmaktan kurtaran AKP’dir. Hiç kimse bu davanın arkasından, ‘Uluslararası komplo var’ yalanına başvurmasın. Bıraksaydınız Sarraf burada yargılansaydı. Bıraksaydınız Sarraf kimlere hangi rüşveti vermiş, kimleri bu çarkın içine dahil etmiş onları anlatsaydı ve bu pislik Türkiye’de temizlenseydi.”

“BOZDAĞ NEYİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR?”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ulusal güvenlik sorunu haline geldiği yönündeki açıklamasına yanıt veren CHP’li Yarkadaş, “AKP iktidarının kendisi bizzat ulusal güvenlik sorunu haline gelmiştir. Bozdağ neyi örtmeye çalışıyor? Bu telaşın sebebi nedir?” dedi.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU DEMİR LEBLEBİDİR”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ne yaptığının farkında olduğunun altını çizen Yarkadaş, “Gelebilecek her türlü tehdidin de farkındayız ama şunu bilsinler ki Kılıçdaroğlu’na yönelebilecek herhangi bir saldırının karşılıksız kalacağını da düşünmesinler. Sayın Kılıçdaroğlu demir leblebidir, Kılıçdaroğlu’nu yutmaya çalışanlar onun kendi midelerine oturacağını bilmelidirler. CHP de bir demir leblebidir. Hiç kimse altından kalkamayacağı girişimlerde bulunmasın” şeklinde konuştu.

“DEKONTLAR UYDURMAYSA ÇIKIN BİZİ 80 MİLYONUN ÖNÜNDE REZİL EDİN”

AK Parti’nin, ‘Belgeleri medyaya, savcılığa verin’ çağrısına cevap veren CHP’li Yarkadaş, “Bizim AKP yönetimini ikna etmek gibi bir sorunumuz yok. AKP’yi ikna edebilmemiz için adı geçen paraları kutulara doldurup Genel Kurul’un ortasına mı dökmemiz gerekiyor? Şimdi AKP diyor ki, ‘Belgeleri medyaya verin.’ Gelin bir araştırma komisyonu kuralım. Üyelerin çoğunluğu sizde olsun, biz belgeleri komisyona teslim edelim. Belgeler sahte ise, dekontlar uydurmaysa çıkın bizi 80 milyonun önünde rezil edin biz buna hazırız. Siz bu belgelerin araştırılması için komisyon kurulmasından neden kaçıyorsunuz? O belgelerin doğru olduğunu ve o belgelerin para alışverişi için kullanıldığının farkındasınız. Bu belgeler AKP’nin de kabul edeceği bir komisyon kurulduğu takdirde komisyona teslim edilecektir” açıklamasında bulundu.

“ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI RE’SEN BİR SORUŞTURMA BAŞLATACAKTIR”

AK Parti’ye bir araştırma komisyonu kurma önerisini tekrarlayan Yarkadaş, “Bu komisyon kurulduğu takdirde Meclis denetim faaliyetinde bulunacaktır. Meclis’te bu tür çalışmalar yarı yargı faaliyetleridir. Komisyondan çıkacak sonuçla birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı resen bir soruşturma başlatacaktır. Bu belgeler komisyona geldiğinde ya da medyaya dağıtıldığında resen kamu adına bir soruşturma başlatacağını da düşünüyorum” dedi.

3 ŞİRKET BU PARA TRAFİĞİNİN İÇİNDE KENDİSİNE YER BULMUŞ”

Yarkadaş açıklamalarını, “Üç şirketin arasında bir para trafiğinin olduğu görülüyor. 3 şirketin arasında tartışmalı, vergi gelirleri açısından irdelenmesi gereken bir ilişki ağının olduğuna şahidiz. 3 şirket bu para trafiğinin içinde kendisine yer bulmuş. Sayın Erdoğan, paranın geldiğini söylüyor o zaman ne sattınız da bu paralar geldi” diye sonlandırdı.

(ANKA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!