SON DAKİKA

Sarraf ve NATO krizinden milli dava çıkarma hevesi

NATO’da yaşanan skandal için özür üstüne özür dilense ve ilgililerin işine son verilse de AKP ‘siyasi amaçları’ için konuyu

Bu haber 21 Kasım 2017 - 9:42 'de eklendi.

NATO tatbikatında Atatürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarının ‘düşman hedef’ olarak kullanılmasıyla başlayan gerilimde özür üstüne özür gelmesine ve krurum tarafından ‘gereğinin yapılmasına’ karşılık, AKP iktidarı krizden kendisi adına rant devşirebilmek için konuyu gündemde tutma ısrarını sürdürüyor.

Krizi ‘milli mesele’ gibi sunma eğilimini sürdüren Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Bu olay Türkiye’ye zarar vermek için bazılarının NATO dahil bazı platformları kullanmak istediğinin kötü bir örneği olmuştur” derken, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu Türkiye’nin NATO üyeliğini gözden geçirmesinin zamanı geldiğini söyledi.

‘Üstü örtülmemeli’
Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Bozdağ, “Bir özensizlik sonucu yapılmış bir iş olarak da görünmemektedir. Bu işin üzerinin örtülmemesi gerektiğini de çok net ifade ediyoruz. Bu olay Türkiye’ye zarar vermek için bazılarının NATO dahil bazı platformları kullanmak istediğinin kötü bir örneği olmuştur. Türkiye’ye düşmanlığı olan çevrelerin NATO’yu etkilemesine izin verilmemesi gerekir” dedi.

İttifaktan çıkmayı düşünmediklerini dile getiren Sözcü, şöyle devam etti; “Türkiye NATO’nun saygın bir üyesidir. Bundan sonra da saygın bir üyesi olarak katkı sunmaya devam edecektir. Ancak Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saygısızlığı kabul etmek mümkün değildir. Milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sevgisini saygısını Türkiye düşmanları belirleyemezler.”

Muhalefete teşekkür
Bekir Bozdağ ayrıca muhalefet partilerinin olayı kınayan tutumlarına da teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Bozdağ, “Ana muhalefet partimizin hep beraber bu skandal karşısında ortak tavır koymalarını hükümet olarak memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek isterim” diye konuştu.

İlk üst düzey rest
Öte yandan skandalın ardından üst düzeyden ilk rest Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’dan geldi. Başdanışman, Türkiye’nin NATO üyeliğini gözden geçirmesinin zamanı geldiğini savundu.

Topçu, şu ifadeleri kaydetti; “Bu hayâsız ve şerefsiz davranış NATO’nun ülkemizle ilgili tutumuna tüy dikmiş, büyük Türk milletince bu kurumdaki varlığımız artık sorgulanır hale gelmiştir. Mesele 2019’dur. Bütün darbelerin ve savunma sanayinde bağımlılığın arkasında NATO vardır. NATO üyeliğimizi gözden geçirmemizin zamanı gelmiştir. Üyesine her türlü düşmanca tavır içinde olan bu kurum bizim için olmazsa olmaz değildir. Bu kurumdaki varlığımız TBMM tarafından acilen ele alınmalı.”

Özür yetmedi, güvence verdi
NATO’nun Norveç’te 8-17 Kasım tarihlerinde düzenlediği tatbikatta ‘düşman kuvvetleri’ liderlerinin yer aldığı hedef tahtasında Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının da koyulduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca NATO askerlerinin haberleştiği sosyal paylaşım sitesinde de Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan’ın adına sahte hesap açılmış, buradan NATO karşıtı paylaşımlar yapılmıştı.

Konuyla ilgili pesonelin işine son veren NATO ve Norveç jet hızıyla Ankara’dan özür dilemişti. Bununla kalmayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaşanan olaydan ötürü ikinci kez özürlerini iletmiş, benzer bir hadisenin tekrarlanmaması için güvence vermişti.

***

Sarraf davası ‘siyasi bir kumpas’

sarraf-ve-nato-krizinden-milli-dava-cikarma-hevesi-388130-1.

AKP iktidarı tarafından ‘kumpas’ olduğu savunulan ve ‘milli mesele’ haline getirilmeye çalışan bir diğer konu olan Rıza Sarraf’ın ABD’nin New York kentinde 27 Kasım’da görülecek davası öncesinde de parti kurmayları açıklama üstüne açıklama yapıyor.
Hükümet Sözcüsü Bozdağ, “Bu dava çok net olarak söylüyoruz, siyasidir, hukuki dayanaktan yoksundur, Türkiye’ye karşı bir kumpas davasıdır. Yargılama yapanlar, davanın sanıkları üzerinde çok net bir şekilde baskı uygulamaktadırlar. 17-25 Aralık’ta FETÖ’nün giriştiği ancak başaramadığı hukuk darbe teşebbüsünün ABD ve yargısı eliyle tekrarlanmasından başka bir şey değildir” dedi.

‘İtirafa zorluyorlar’
Davada sanıklara baskı yapıldığını savunan Bozdağ, şöyle devam etti; “Kanuna aykırı olan hiçbir şey delil olarak kullanılamaz. Olmayan belgeler üzerinden, ellerinde delil varmış gibi yargılama yapıyorlar. Şu ifadeyi kabul ederseniz, şu kadar ceza ile kurtulursunuz, hemen tahliye olursunuz. Yazıyorlar ellerine veriyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’ni, hükümeti, kurumları suçlayan ve Türkiye’nin aleyhinde karar çıkmasına yardımcı olacak itiraflarda daha doğrusu iftiralarda bulunmaya zorluyorlar.”

Çevik: Anlamalıydık
Konuya dahil olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik de, Sarraf davasının eski savcılarını ‘FETÖ’cü’ diye nitelendirdi ve “Bu işlerin buraya varacağını Rıza Zarrab kuzu kuzu Amerika’ya gidip kendini yakalattığında anlamalıydık… Şimdi daha net görmeye başladık” dedi.

Jüri seçimi başladı
Öte yandan Sarraf’ın duruşması için jüri seçimi de başladı. Davanın tutuklu sanıklarından Halkbank Yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın da ilk defa takım elbise giyip jüri seçimini izlemesine izin verildiği belirtildi.

17 Aralık soruşturmasından kilit ismi İran asıllı işadamı Rıza Sarraf’ın ceza indirimi karşılığı ABD yönetimi ile anlaştığı iddia edilirken, son olarak Amerikan NBC televizyonu işadamının itirafçı olduğunu öne sürmüştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sarraf davasının eski savcısı Preet Bharara ve savcı Joon H. Kim hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Soruşturmanın nedeni “Sarraf davasında çalıntı belge, delil; sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte içerik kullanmak” olarak açıklanmıştı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!