SON DAKİKA

Saray’da Güvenlik Zirvesi toplandı: Bitince teşekkür edecekler

‘Zeytin Dalı Operasyonu’nu ele almak amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan ‘Güvenlik Değerlendirme

Bu haber 24 Ocak 2018 - 10:33 'de eklendi.
Abone ol

‘Zeytin Dalı Operasyonu’nu ele almak amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan ‘Güvenlik Değerlendirme Toplantısı’nın ardından, “Operasyon planlandığı şekilde başarıyla yürüyor” mesajı verildi. Uluslararası toplumu bilgilendirme çalışmalarının kesintisiz sürdüğü aktarıldı.

Saray’da basına kapalı gerçekleşen toplantıya Başbakan Yıldırım, Başbakan yardımcıları Bekir Bozdağ ile Recep Akdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. Yetkililer, Erdoğan’a harekâtla ilgili bilgileri iletti.

‘Kardeşlik hukuku’
Toplantının ardından İbrahim Kalın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Türkiye’nin öncelikli amacı sınırlarının güvenliğini, vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamak. Suriye’nin toprak bütünlüğüne olan saygımız da, bu operasyonun önemli gerekçeleri arasında. Bu ülkedeki Arap, Türkmen, Kürt kardeşlerimizin huzur, güven ve refah içinde bir Suriye’de yaşayabilmeleri için üzerimize düşenleri yapmayı, komşuluk ve kardeşlik hukukumuzun gereği olarak görüyoruz. Operasyon, herhangi bir etnik gruba değil, sadece terör örgütlerine karşı yapılıyor.”

‘Barış götürdük’
“Ülkemizin ayak bastığı her yerde insanlar barış ve esenlik içinde hayatlarını sürdürüyor” diyen Kalın, şu görüşü savundu; “İdlib’teki çalışmalarımızı tamamladığımızda, bu bölge de huzur ve güven yuvası haline gelecektir. Afrin’i bölücü terör örgütü mensuplarından temizlediğimizde, en büyük teşekkürü bu bölgede yaşayan kardeşlerimizden alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Suriyeliler dönene dek
Medya ve kamuoyundaki ‘dezenformasyondan’ yakınan Kalın, gerekli müdahaleleri yapacaklarını dile getirdi. Kalın, “Ölürsem şehit, dönersem gazi olurum diyerek cepheye giden askerlerimizdeki ve ÖSO mensubu kardeşlerimizdeki moral üstünlüğü en büyük gücümüz. Bölücü terör örgütü bölgeden tamamen temizlenene, Suriye’nin asli sahipleri olan ve 3,5 milyona yakını ülkemizde yaşayan kardeşlerimiz evlerine dönene dek operasyonlarımız sürecek” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!