SON DAKİKA

SAMAN ALTINDAN SU YÜRÜTÜLÜYOR

Muğla’nın turizm ilçesi olan Datça’da 4 arazi, TOKİ’ye bedelsiz olarak verildi. En kıymetli bölgelerde yer alan arazilerin satışının iptali için dava açıldı.

Bu haber 24 Aralık 2018 - 17:49 'de eklendi.

Datça Belediyesi, ilçenin en kıymetli yerlerinde bulunan 4 arazinin sessiz sedasız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilip satışa çıkarılmasını yargıya taşıdı. Belediye satışın hukuksuz olduğunu belirterek iptalini istedi. TOKİ, aralarında Muğla Datça’nın da bulunduğu 26 ilde, 993 bin metrekare büyüklüğünde 87 arsayı “açık artırma” yöntemiyle geçen ay satmıştı. Satılan arsalar arasında Datça Mahallesi’nde 11 bin metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı, İskele Mahallesi’nde de 6 bin 755 metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı vardı.

ÖNCE DEVİR SONRA SATIŞ

Datça Belediyesi, TOKİ’ye karşı satışların iptali istemiyle Muğla İdare Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Belediye dava dilekçesinde satışların yasaya ve hukuka aykırı olduğunu belirterek iptal edilmesini istedi. Arazilerin mülkiyetinin Maliye Hazinesi’ndeyken 16 Ekim’de bedelsiz olarak TOKİ’ye devredildiğine dikkat çekilen dilekçede devir tarihinden çok kısa bir süre sonra açık artırma yöntemiyle 3. kişilere satıldığı anlatıldı. Dilekçede Hazineden TOKİ’ye yapılan bedelsiz devrin hukuka uygun olmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Kaldı ki, bedelsiz devre konu taşınmazlar ancak toplu konut yapımı ya da arsa üretim amacıyla kullanılabilir. Yani bu taşınmazların bizatihi arsa üretim çalışmaları tamamlanmadan veya konut projesi oluşturulmadan, doğrudan 3. kişilere satılması devrin kanunda belirtilen amacına uygun değildir.”

DATÇA BELEDİYESİ’NDEN TEPKİ

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, TOKİ tarafından yapılan satış işleminin Datça Belediyesi’nin hukuki menfaatini de ihlal ettiği belirtilen dilekçede, satışların telafisi güç zararlar doğurabileceği vurgulanarak yürütmenin durdurulması istendi.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!