SON DAKİKA

SAHTE SEÇMEN İDDİALARI, YSK’NIN 2004 YILINDAKİ IĞDIR KARARINI HATIRLATTI

Saray iktidarının Büyükçekmece’de sahte seçmenlerin olduğu iddiasıyla seçimin yenilenmesini tartıştırması akla YSK’nin 2004 Iğdır kararını getirdi. Iğdır’da 2 bin 24 farkla biten seçim sonrası 3 bin 640 sahte seçmen tespit edilmiş, SHP’nin seçimin iptali talebini değerlendiren YSK, talebi reddetmişti

Bu haber 10 Nisan 2019 - 13:04 'de eklendi.

Saray iktidarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının ardından itiraz sürecini işleten ancak istediği sonucu elde edememesi üzerine seçimi yeniletme tartışmasını açtı.

Seçimin yenilenmesine bahane ise, seçim öncesi CHP’nin sahte seçmen başvurularının reddedildiği Büyükçekmece oldu. İlçede sahte seçmen tespiti için operasyon başlatıldı.

SEÇİMLERİ İPTAL ETTİRMEK İÇİN BAHANE ARIYORLAR: POLİS, BÜYÜKÇEKMECE’DE KAPI KAPI GEZİYOR

Büyükçekmece operasyonunun seçimin yenilenmesine gerekçe olup olamayacağının işareti ise YSK’nin 2004 Iğdır kararında yer aldı.

Iğdır’da kararı ne?

T24’ün haberine göre; Iğdır’da 2004 yerel seçimlerini MHP’li Nurettin Aras 9 bin 753 oyla kazandı. SHP, DEHAP, ÖDP, SDP, EMEP ve ÖTP’nin oluşturduğu Demokratik Güçbirliği’nin adayı olarak seçime SHP’den giren Hasan Alagöz Hasan Alagöz ise 7 bin 719 oy aldı.

Toplamda 2 bin 34 oy fark yiyen Alagöz, seçimden sadece 2 gün sonra “sahte seçmen” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Savcılık, seçimden sonra 3 ay boyunca yürüttüğü soruşturma sonucunda kent genelinde 3 bin 640 sahte seçmen ve bu usulsüzlükte görev alan 7 muhtar tespit edildi. Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi 7 muhtar hakkında hapis cezası verdi.

Sahte seçmen sayısının seçim sonucunu değiştirecek ölçüde olduğunu söyleyen SHP, YSK’ye seçimlerin iptali ve yenilenmesi talebiyle başvurdu.

YSK ise talebi “başka bir yer seçmen kütüğüne temin edip karşılaştırma imkanının bulunmaması” gerekçesiyle reddetti. YSK kararında şu ifadeler yer aldı:

‘Kesinleşmiş seçmen kütüklerinde yolsuzluklara … dayanılarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez.

Dilekçede belirtilen olay, kişisel haklara ilişkin olup … işe doğrudan el konulması olanağı da bulunmamaktadır.

… yolsuzluk yapan şahıslar aleyhine ilgili mercilerce takibat yapılması, dava açılması suçların takibi yönünden doğal bir olay olup, bu bağlamda yürütülen ceza davaları ile verilen ceza mahkumiyetleri seçimin iptalini gerektirmeyeceği gibi geriye yönelik bir değerlendirme yapma olanağı da bulunmadığından, istemin reddine karar verilmesi gerekmiştir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!