SON DAKİKA

RUBIN ERDOĞAN’IN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Bu haber 20 Temmuz 2017 - 0:34 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:59
Abone ol

Erdoğan’ın üniversite diploması var mı yok mu tartışmalarına Amerika Girişimcilik Enstitüsü uzmanı Michael Rubin de katıldı.

Aynı enstitüde yazdığı “Erdoğan’ın sahte diploması ve yasal gayrimeşruluğu” başlıklı makalede Rubin, Erdoğan’ın sahte diploma tartışmalarını tekrar gündeme getirdi.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğu 2014 yılında, Cumhurbaşkanlığı makamı için üniversite diploması şartı aranırken, Erdoğan için bu bir sorun teşkil etmiyordu diyen Michael Rubin, “Çünkü onun resmi yaşam öyküsünde 1981 yılında  Marmara Üniversitesi Ekonomi ve Ticari Bilimler Fakültesinde diploma aldığı yazılıydı. Sorun şu ki, 1982 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi açılana kadar, Marmara Üniversitesi’nde böyle bir bölüm mevcut değildi.” dedi.

Rubin’in yazısının devamı şöyle:

“Artık, Erdoğan’ın geçmişi hakkında yalan söylediğine ve diplomasının sahte olduğuna dair birçok kanıt var gibi görünüyor. Tecrübeli bir Türk gazeteci, bana şunları söylemişti:

          Erdoğan’ın ilk itirafı, 1973 yılında üniversiteye girdiğiydi. Fakat resmi belgeler, onun, 24 Temmuz 1974 ile 18 Haziran 1981 yılları arasında İstanbul Elektrik ve Tramway İşletmesinde kalifiyesiz bir işçi olduğunu gösteriyor. Yarı profesyonel futbol oynadı, ve onun futbol lisansı da aynı şeye (bu yıllarda İETT’de çalıştığına) işaret ediyor.

 Erdoğan İETT’den istifa ettiğinde kendi elyazısıyla sunduğu not, 1974 yılında kalifiyesiz bir işçi olduğunu gösteriyor. Fakat ona daha iyi bir iş teklif edilmiş, o da İETT’den istifa etmişti.Bu yüzden hem full-time çalışıp hem de üniversiteye devam edebilmesi gerçekçi değil. 

Erdoğan hukukun ve yargını üstünlüğünü ihlal edip içini boşalttığından, onun bu sahtekarlığını ispat etmek için herhangi bir hukuki yol bulunmuyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İronik olansa, ordunun içinde birtakım unsurlar onu (Erdoğan’ı) ortadan kaldırmak istediklerinde, hem darbeciler, hem de kendisi, aynı derecede gayrimeşruydu hukuk’un gözünde.”

Parlamentohaber.com

RUBİN KİMDİR?

Michael Rubin, Amerikan muhafazakâr kanadı NeoCon’ların önemli isimlerinden. Amerikan derin devleti CFR üyesi. ABD’nin Irak işgalinden hemen önce ve birinci yılında, 2002 ile 2004 yılları arasında Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’a İran ve Irak konusunda danışmanlık yaptı. Bağdat’ın düşmesinden sonra, 2003 ve 2004 yıllarında Irak’taki Koalisyon İşgal Yönetimi’nde görev aldı. Şu an Amerikan Girişim Enstitüsü adlı kuruluşta çalışmakta. Ayrıca Amerikan Donanması Askeri Akademisi’nde öğretim görevlisi ve Amerika’da yayınlanan Middle East Quarterly (Ortadoğu bülteni) dergisinin editörlüğünü yapmakta.Yale Üniversitesi’nde, İsrail’de Kudüs İbrani Üniversitesi’nde ders verdikten sonra, 2000 ve 2001 yıllarında Çekiç Güç uygulaması sırasında Kuzey Irak’taki Süleymaniye, Selahaddin ve Dohuk Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR