SON DAKİKA

Rize’de Kenevir Fabrikası Kurulacak! Çalışmalar Başlatıldı

Kumaş, kağıt, kozmetik ürünler ve inşaat malzemelerine kadar bir çok üründe kullanılan kenevirin, Rize’de üretimi için çalışmalar başlatıldı.

Bu haber 01 Temmuz 2022 - 20:12 'de eklendi.
Abone ol

Rize Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, kentte kurulması planlanan kenevir fabrikası ile ilgili ilk değerlendirme toplantısı, Vali Kemal Çeber başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

”ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

İHA’nın haberine göre; Çeber, “Kenevirden üretilen ip, elyaf ve kumaş gibi ürünler de yaygınlığını kaybetmişti. kenevir üretimini artırmak ve kenevir fabrikası kurmak için çalışmalara başladık.” dedi.

Plan ve projelerin üç boyutlu sunumunun yapıldığı toplantıda, fabrikanın yeri ve dikim noktaları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Çeber, son yıllarda devletin kenevir üretimiyle ilgili teşvik edici adımları olduğunu belirtti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Pek çok alanda kullanılan kenevirin Rize’de geçmiş yıllarda yaygın üretildiğinin altını çizen Çeber, şu değerlendirmede bulundu:

“Coğrafi tescilli ürünlerimizden olan Rize bezi üretiminde de kullanılmaktaydı. Fakat zaman içerisinde kenevir üretimi yapılmamış ve kenevirden üretilen ip, elyaf ve kumaş gibi ürünler de yaygınlığını kaybetmişti. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçileri kenevir üretimine teşvik etmesi sonrası bizde ilimizde kenevir üretimini artırmak ve kenevir fabrikası kurmak için çalışmalara başladık. Bu anlamda arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaları değerlendirmek üzere son derece önemli bir toplantı düzenledik. Çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah ilimizde kenevir üretimini arttırarak, kenevirden üretilen ürünleri ilimiz ekonomisine kazandırmayı hedefliyoruz.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR