SON DAKİKA

Resmi Gazete’de Yayımlandı ve Kanal İstanbul’a Devlet Garantisi Verildi

Resmi Gazete’de Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanuna geçici madde eklenerek Kanal İstanbul’a devlet garantisi verilmiş oldu.

Bu haber 20 Mart 2021 - 19:39 'de eklendi.
Abone ol

Bugün yayınlanan Resmi Gazete’de Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanuna geçici madde eklenerek Kanal İstanbul’a devlet garantisi verilmiş oldu.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Çelik, kararı Twitter hesabından duyurdu.

Resmi Gazete’de yayıımlanan geçici madde şu şekilde:

““GEÇİCİ MADDE 4 – 15/3/2020 tarihinden sonra ihalesi yapılmış ancak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte henüz uygulama sözleşmesi imzalanmamış, yurt dışından finanse edilmesi planlanan yap-işlet-devret projeleri kapsamında, 1l/A maddesi uyarınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı özel bütçeli kamu idareleri tarafından imzalanacak borç üstlenim anlaşmalarına, ilgili idarenin borç üstlenim anlaşmasından kaynaklanan yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağlayacak şekilde, 4749 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi ile 8/A maddesi hükümlerine tabi olmaksızın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da taraf olabilir.”

KANAL İSTANBUL’UN GEÇMİŞİ VE İTİRAZLAR

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, 27 Nisan 2011’de ‘en büyük hayalim’ diyerek açıkladığı Kanal İstanbul projesini, bilim insanlarının ve halkın büyük çoğunluğunun itirazlarına rağmen her fırsatta yapacağını söyledi. Projenin ÇED raporuna göre, İstanbul’u 8 yıllık bir kaos bekliyor ama tehlike daha büyük. Su kaynaklarının yok olmasından, kirletici baskılardan, ekolojik yıkım etkilerinden deprem riskini tetiklemesine kadar pek çok başlıkta itirazlar sıralanıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

2011’den bu yana gündemde olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, çalışmaların yüzde 60’ının 2023 yılına kadar sonlandırılması planlanıyor. ‘Ya Kanal, Ya İstanbul’ başlıklı bir toplantı düzenleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise projeye 15 maddeyle itiraz etmişti.

Kaynak: Evrensel

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!